SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  46
Хичээлийг 
сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх 
арга 
Б.Цогбадрах 
Онлайн зайн сургалтын арга зүйч, 
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх 
институт
Агуулга 
● Сургалтын сэдэлжилт 
● Сэдэлжүүлэлт гэж юу вэ? 
● Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвар дахь 
сэдэлжүүлэлтийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд 
● Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал 
сэтгэл хөдлөлөөр илрэх нь 
● Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх 
нь
Сургалтад холбогдох сэдэлжилт 
● Багш нар сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцуулахад 
сэдэлжүүлэлт шаардлагатайг мэддэг ч оновчтой 
аргыг олох нь хэцүү. 
● Хичээлийн бүх л үйл явцыг сэдэлжүүлэн хөтлөх 
шаардлагатайг Ж.Келлер (2010) нотолсон. 
● Хичээл эхлэхээс дуусах хүртэл, бүр цааш нь гэрийн 
даалгавар хийх, маргаашийн хичээлдээ эргэн ирэх 
зэрэг бүх үйл ажиллагаа сэдэлжүүлэлтээр л 
явагддаг. 
● Сэдэлжүүлэлтийг хэрхэн ойлгох вэ?
Сэдэлжүүлэлт 
Сэдэлжүүлэлт гэдэг нь зан үйлийг 
идэвхжүүлж цаашдын чиглэлийг тогтоодог 
дотоод хөтөч. 
Сэдэлжүүлэлтийн онол нь хүний зан үйлийг 
ямар шалтгаанаар, хэрхэн идэвхжүүлэн, 
чиглүүлэхэд чиглэсэн талаар тайлбарлах 
үйл явцыг судалдаг гэжээ. 
(Romando, 2007, para. 1).
Сэдэл ба сэдэлжүүлэлт 
● Сэдэл нь хүний ухамсарт үйлдлийн 
шалтгаан болдог өдөөлт юм. 
● Сэдэлжүүлэлт нь хэрэгцээгээ хангахын 
төлөө, зорилгод хөтлөх дотоод үйл 
ажиллагаа. 
● Оюун ухаантай адилаар шууд 
ажиглагдахгүй. 
● Зөвхөн хувь хүний зан үйлээр илэрч 
дүгнэгдэнэ.
Сэдэлжүүлэлтийн жишээнүүд та 
санал нийлэх үү. 
● Ээж, аав нь зэмлэн үглэж 
хичээлд нь явуулах, 
● Багш шалгалт авах, дүн 
тавина гэх мэтээр 
идэвхжүүлэх оролдлого 
● Багш хичээлээ сонирхолтой 
болгохын тулд анхаарлыг 
нь татах зүйл үзүүлэх, ярих 
● Эргэлзээ төрүүлэх үйл 
ажиллагаа, асуулт тавих 
● Оноо өгөх, смайл бэлэглэх 
● Эцэг эх, багш нарын 
магтаал, урамшуулал 
● Хичээлээ сайн хий гэсэн 
шаардлага тавих 
● Сурагчид даалгавар, 
дасгалаа амжилттай 
хийснээс үүдсэн сэдэл 
● Бүтээл хийж дуусах 
● Ижил нөхдийнх нь бүтээл, 
туурвилууд 
● Зорилготой болж, түүндээ 
хүрэх тэмүүлэл. 
● Та бүхэн сурагч байх үедээ 
яагаад юуны тулд, ямар 
зорилгоор суралцаж байсан 
бэ? 
● Таны бахархан дуурайх 
хүмүүс хэн байсан бэ?
Сэдэлжүүлэлт яагаад хэрэгтэй вэ? 
Сэдэлжсэн суралцагчид идэвхтэй сайн 
суралцаж төгсөөд, үр бүтээлтэй үйлдвэрлэл 
эрхлэгч юм уу ажил олгогчдынхоо итгэлийг 
даасан ажилтан болдог. Энэхүү сэдэлжсэн 
хүмүүсийн тусламжтай байгууллага оршин 
тогтнож чадна. Тиймээс ажилтнууд сайн 
бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэнэ. 
(Lindner, 1998)
Энэ сурагчид яагаад уйтгартай сууж байна вэ? Хичээлдээ идэвхтэй 
оролцоход юу дутагдаж байгааг хэлнэ үү.
Сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны 
дизайн 
● Сэдэлжүүлэлтээр бүрэлдсэн зорилгоо 
биелүүлэх хүсэл, мэрийлтэнд тулгуурлан 
сургалтад дэвшүүлэх хам сэдэв (context) 
бүхий асуудал шийдвэрлэх 
“сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны 
дизайн” байдаг. (Keller, 2006b, ¶7) 
● Энэ үүднээс сургалтыг сэдэлжүүлэх 
зааварчилгааг 4 бүрэлдэхүүнтэйгээр 
дизайнчилсан.
Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн 
загвар” 
Сэдэлжүүлэлт нь сурагчдын 
● Анхаарлыг татах, 
● Хэрэгцээнд нийцүүлэх, 
● Итгэл үнэмшил төрүүлэх, 
● Сэтгэл ханамжтай болгох 
гэсэн дөрвөн үндсэн бүтцээс бүрдэнэ. 
Эдгээр 4 бүрэлдэхүүн нь 3, 3 хэсгүүдтэй гэж 
Жон Келлер үзсэн байна.
Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн 
загвар”-ийн дэд бүтэц 
Анхаарал 
татах 
Хэрэгцээнд 
нийцүүлэх 
Итгэл 
үнэмшил 
Сэтгэл 
ханамж 
А1. Ойлголтыг 
сэргээх 
Х1. Зорилго 
чиглэл 
И1. Сургалтын 
шаардлагад 
нийцэх 
С1. Дотоод 
мэдрэмж 
А2. Сэдлийг 
тандах 
Х2. Сэдэлд 
нийцүүлэх 
И2. Амжилтын 
боломж 
С2. 
Хөндлөнгийн 
урамшуулал 
А3. Ялгаатай 
байдлыг 
харгалзах 
Х3. Эерэг 
харилцаа 
И3. Хувийн 
хяналт 
С3. Эрх тэгш 
байдал 
Дадлага ажлын заавар үзэх
Анхаарал татах 
Суралцагчийн хүсэл, сонирхлыг татах 3 арга 
зам 
(1) Ойлгох чадварыг сэргээх (гайхшрал 
төрүүлэх, итгэлгүй байдал, шинэлэг байдал, 
харьцуулалт) 
(2) Асуултаар анхаарал татах (оюун ухааны 
сорилтууд, асуултууд, асуудлууд, сонгох 
зайлшгүй байдлууд) 
(3) Олон бүлэг үүсгэх (хүүхдүүдийн ялгаатай 
байдалд зориулсан даалгаврууд, загварууд, 
дасгалууд, арга барилууд)
Samsung шинэ бүтээгдэхүүний танилцуулгын үеэр
Анхаарал татах 
Жишээ (Learning-Theories.com, ¶1): 
Учир утгагүй зүйл, Зөрчилдөөн; Тоглоомууд, Дүрд 
тоглох, Туршаад сэтгэх аргууд; Асуултууд, Асуудал 
дэвшүүлэх, Оюуны шуурга; Дүрс бичлэгүүд, Жижиг 
бүлгийн хэлэлцүүлэг, Лекцүүд, Бодитой 
урамшуулал, Өгүүлэл ярих 
Үр дагавар: 
Сурагчдын анхаарлыг хэрхэн татах вэ? 
Хэдийгээр идэвхтэй сайн, анхаарал нь 
сарнимааргүй мэт хүүхэд байсан ч сургалтын явцад 
сонирхол нь буурдаг.
Анхаарал татах жишээнүүд
Хэрэгцээнд нийцүүлэх 
Суралцагчийн туршлага, хэрэгцээнд нийцүүлэх 3 арга 
зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 
1. Суралцагч чадвар эзэмших зорилгоо баримжаалах 
(зорилгоо ялган авч тодорхойлох ба түүний зорилтуудыг 
тайлбарлах, зорилгоо тодорхойлох эсвэл сонгохыг зөвлөх, 
зорилгуудын жишээг авах, зорилгуудыг тодорхой байдлаар 
илэрхийлэх эсвэл утгыг нь тайлбарлах) 
2. Суралцагчийн сэдэлжих зүйлийн үйл ажиллагаанд 
тохируулах (хүсэж байгаа зүйлд нь нийцүүлэх, сонирхол ба 
хэрэгцээнд нь тохирсон ашигтай байдлаар зохицуулах) 
3. Дотно харилцаа (дадал хэвшил болсон туршлага дээр нь 
тулгуурлан хичээлийн зорилготой холбоотой харилцааны 
хэлбэр, тодорхой тогтсон хэллэгийг ашиглах)
Хүний хэрэгцээнд нийцсэн 
бүтээлийг бодож олоход хэцүү 
2009 онд Елена Боднарын Иж 
Нобелийн шагнал хүртсэн 
бүтээл: Нэг эмэгтэй хүн хорт 
хий алдагдах үед 2 хүнийг 
аварч чадна.
Хэрэгцээнд нийцүүлэх 
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): 
Зохиолоос эш татах, Суутнуудын хэлсэн үг, хэлц, ёгт үг 
хэрэглэх, Жишээ татах, Өөрсдийнх нь туршлагаас жишээ авч 
асуух, Ерөнхий төсөөллийн зураглал, тойм зэргийг хэрэглэх, 
Ямар нэгэн ажил зохион байгуулахдаа сурсан мэдсэнээс нь 
сонголт хийлгэх, Суралцагчид шинээр суралцаж эзэмшсэн 
чадвараа хэрхэн хэрэглэхийг тайлбарлах, “Зорилгод 
холбогдох зүйлс нь надад өнөөдөр, маргааш юунд хэрэгтэй 
вэ?” гэдгийг тайлбарлах эсвэл үзүүлэх 
Үр дагавар: 
Аливаа загвар, дадлага ажил, бүтээгдэхүүний төрөл зэргээр 
хэрэглээгээ өөрчлөх боломж, сонголтыг суралцагчдад яаж 
заах вэ?
Хэрэгцээнд нийцүүлэх 
Суралцагчийн ирээдүйн ажил, 
сонирхол, хэрэгцээнд 
хичээлийн төлөвлөлт, агуулга 
холбогдоно. 
Суралцагчийн өнөөгийн 
хэрэгцээ, эрх ашиг, 
туршлагатай нь холбоотой 
компьютерийн загварчлал, 
ижил төстэй нөхцөлүүд, 
тохиолдлын судалгаа, жишээ 
зэргийг ашиглах нь илүү үр 
нөлөөтэй. 
Жишээ нь: Дунд ангийн 
хүүхдүүд ялгаварлан 
гадуурхах, нэрд гарах болон 
ганцаардлын тухай түүхийг 
унших дуртай байдаг учир нь 
энэ насныхны амьдралд дээрх 
асуудлууд маш их тод 
мэдрэгддэг. 
Масловын шаталсан 
хэрэгцээний онол 
Хэрэгцээ сонирхолыг нь төрүүлсэн ч суралцагч агуулгын ач 
холбогдолыг хүлээн зөвшөөрөөгүй л бол сэдэлжүүлэлт үр дүнгүй 
болдог.
Энэтхэгт буяны өглөгийн үед орон гэргүй иргэд хишиг хүртэж байгаа нь
Масловын Хэрэгцээний шатлал ба Херзбергийн 
Сэдэлжүүлэлт-Эрүүл ахуйн онол
2009 он Папуагийн нийслэл Жаяапурагийн нэгэн зах дээр бэлгэвч хэрхэн 
хэрэглэх тухай зааж байна.
Итгэл үнэмшил төрүүлэх 
Суралцагчдыг амжилт бүтээлд итгэлтэй хүргэх 3 
арга зам. (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 
1. Сургалтын шаардлагад тохируулах (зорилго, 
стандарт, шаардлага, үнэлгээний шалгуур зэрэгтэй 
холбох) 
2. Амжилттай суралцах боломжийг бий болгох 
(сорилтыг бүрэн амжилттай давахад хугацаа, нөөц, 
оролдлого зэрэг боломж олгох) 
3. Өөрийн хяналтыг дэмжих (өөрийн чармайлтаар 
хүрсэн амжилтыг хувийн хариуцлагатай холбоотой 
болохыг ойлгуулах, тайлбарлах)
Итгэл үнэмшил төрүүлэх 
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): 
Бүх суралцагчдад зорилгыг сонгуулах, Амжилтад хүргэх 
алхмууд, Хариу үйлдэл үзүүлэх ба дэмжлэг авах, Суралцах 
байдал ба үнэлгээ зэргээр хяналт тавьж хичээлийг 
суралцагчдад зориулан бэлтгэх, Суралцагчид хичээл 
зүтгэлээрээ амжилтад хүрдгийг ойлгуулах, олон нийтийн 
магтаалыг нотлох - цэгнэх - утга учрыг тайлах - задлан 
шинжлэх зэргээр хүлээн авах 
Үр дагавар: 
Баг хамт олны хандлага, хэрэглэхэд хялбар материалууд 
зэрэг нь амжилтад хүрэх хүлээлтийг хэрхэн өөрчлөх вэ?
Итгэл үнэмшил төрүүлэх 
• Амжилттай суралцах эерэг хүлээлт үүсгэх дэмжлэг 
• Суралцах зүйлийнхээ талаар бага ойлголттой байвал 
суралцагчдын итгэл үнэмшил бага байдаг. 
• Зорилгыг нь тодорхой, ойлгомжтой болгох, санаанд нь нийцсэн 
ололт, амжилтуудын жишээг үзүүлэх зэрэг хялбар аргаар итгэл 
үнэмшлийг нь төрүүлэх. 
• Алдаа, онооны шалтгааны онцлог нь итгэл үнэмшлийн үзэл 
бодлыг бий болгодог. 
• Тодорхой нөхцөл байдалд хувь хүн хүчин чармайлт, 
чадвараараа амжилтад хүрэх нь өөртөө итгэх итгэлийг 
нэмэгдүүлдэг. 
• Суралцагч гадны хүчин зүйлийн нөлөөгөөр сорилтыг давах, 
бусдын дэмжлэгтэйгээр эсвэл азтай тохиолдлоор амжилтад 
хүрч байгаа бол өөртөө итгэх итгэл нь нэмэгдэх найдвар бага.
Норвеги. Залуус үерийн усанд унасан хургыг аварчээ.
1989 оны зургадугаар сарын 4, Тяньаньмэн талбайд, гялгар уутанд хувцсаа 
хийж барьсан энэ оюутан танкуудыг зогсоож чадсан.
Сэтгэл ханамж 
Урамшуулалаар амжилтын мэдрэмжийг бий болгох 
3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 
1. Дотоод мэдрэмж ба ердийн суралцах чадвараа 
дэмжих (үр дүнтэй хам сэдвийн компьютерийн 
загварчлал эсвэл уг хам сэдвээр эзэмших чадварыг 
амьдрал дээр хэрэглэж сурах) 
2. Гадаад мэдрэмж ба эерэг үр дүнг бий болгох (нотлох, 
шинжилгээ хийх, үнэлэх зэрэг үйлийн үр дүнд эргэх 
холбооны дараа суралцагчдад туршлага сууна) 
3. Сургалт ба үнэлгээнд эрх тэгш харилцах (стандартад 
нийцсэн шалгуур үзүүлэлтийг хангахаар үйл ажиллагааг 
тогтвортой байлгах)
Сэтгэл ханамж 
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com; Small, 
1997): 
Хэт урамшуулал болон хэт хялбар даалгавруудаас 
зайлс хийх; эргэх холбоогоор их мэдээлэл авах гэхээс 
илүүтэйгээр магтаал, урамшуулал ач холбогдолтой; 
суралцагчдын эрх ашигтай холбоотой амьдралын 
жишээг ашиглах; ур чадвар эзэмшсэн байдлыг 
батламжаар урамшуулах; ахлах ангийн суралцагчдын 
суралцсан байдлын ач холбогдлын тухай сонсгох; 
Шудрага шалгуур (fair test) бүхий үнэлгээгээр 
сэтгэгдлийг нь хөгжөөн дэвжээх 
Үр дагавар: 
Олон нийтээс ирэх магтаал сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх үү? 
Рубрикийн үнэлгээний арга сэтгэл ханамжийг өөрчлөх үү?
Сэтгэл ханамж 
• Сургалтын амжилт болон үр дүнгийн талаар эерэг 
мэдрэмжийг илэрхийлдэг. 
• Суралцагчид багшийн дэмжих байдлыг дотроо мэдрэн 
хүлээн зөвшөөрөх 
• Тэдэнд шударга хандаж байгаад итгэх итгэлийн сэтгэл 
ханамж 
• Бодитой болон бэлгэ тэмдэгийн шинжтэй урамшуулал 
нь сэтгэл ханамжийг бий болгодог. 
• Анги дэвших, давуу эрх олгох, урамшуулах тэмдэг, 
хичээлийн явцын үнэлгээний хэрэгсэлүүд, амжилтыг 
үнэлсэн тасалбар зэрэг зүйлүүд байж болно.
Сэтгэл ханамж 
● Сургалтад хувь хүний сэтгэл ханамж, дотоод 
мэдрэмжийг танин дэмжих үйлтэй хослуулан 
хэрэгжүүлэх 
● Эрх тэгш, шударга байдлаар хандах мэдрэмж 
● Суралцагч сургалтын зорилго, агуулга, үнэлгээ 
болон шудрага бус байлаар үнэлэгдэхгүй байх 
тохиромжтой ачааллын хэмжээг тооцон хичээлээ 
заах.
Сэтгэл ханамж нь амжилт болон үр дүнгийн талаарх эерэг мэдрэмжийг 
илэрхийлдэг.
Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал, 
суралцагчдын сэтгэл хөдлөлөөр илрэх шинж 
Сэдэлжүүлэлт “Хэт 
их” байх жишээ 
•Хэт идэвхтэй 
•Санаа зовсон 
•Айдастай 
•Аз туршсан 
•Их зантай 
•Эргэлзсэн 
•Бодитой бус 
•Сэтгэлээр унасан 
•Санааширсан 
•Биеээ хэт барьсан 
Гүйцэтгэл 
Сэдэлжүүлэлт 
оновчтой үед 
•Эрч хүчтэй 
•Анхаарлаа 
төвлөрүүлсэн 
•Тэвчээртэй 
Х1 
Х2 И 
И 
И 
Сэдэлжүүлэлт “Хэт С 
сул” байх жишээ 
•Уйтгарлах 
•Мөрөөдөх 
•Хайхрамжгүй 
•Хэрэггүй юм хийх 
•Аргаа барсан 
•Хяналтаа алдсан 
•Ичгүүргүй 
•Дургүйцсэн 
•Үр ашиггүй төлөвлөх 
•Дуу султай байх
Жон Келлер
Robert Gagne зааварчилгааны дизайн 
1. Суралцагчдын анхаарлыг хичээлд 
хандуулах 
2. Тухайн хичээлийн зорилгыг ойлгуулах 
3. Өмнөх ойлголтыг сэргээн сануулах 
4. Шинэ ойлголт, тодорхойлолт зэргийг 
гаргуулах 
5. Суралцах үйлд хөтлөн оруулж, юуг яаж 
хийхийг зааж, зөвлөх
Robert Gagne зааварчилгааны дизайн 
/үргэлжлэл/ 
6. Гүйцэтгэх дасгал ажил, даалгавар зэргийг 
өгч хийлгэх 
7. Дасгал ажил, даалгавраа зөв 
гүйцэтгэхийг дэмжих явцын үнэлгээ хийх 
8. Ажлын гүйцэтгэл, юу сурч мэдснийг 
үнэлэх 
9. Сурч мэдсэн зүйлээ хэрэглэх, бусад 
зүйлд хувиргах ашиглах чадварыг 
нэмэгдүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх 
Гагнейгийн 9 алхам Келлерийн АХИС 
загвар 
Хичээлийн төлөвлөлт 
Анхаарлыг хичээлд хандуулах Анхаарал Хичээлийн зорилгод холбоогдох 
сонирхолтой зүйл үзүүлэх 
Зорилгыг ойлгуулах Асуудал дэвшүүлэх 
Өмнөх мэдлэгийг сэргээх Хэрэгцээ Асуудлын талаарх мэдлэгийг 
сэргээх 
Шинэ ойлголт, мэдээллийг 
өгөх 
Оюун дүгнэлт хийлгэх 
Хичээлд хөтлөх заавар өгөх Итгэл, үнэмшил Зааварчилгааг бэлтгэж өгөх 
Дасгал, даалгавар хийлгэх Асуудлыг алхам, алхмаар 
шийдвэрлэх 
Явцын үнэлгээ, эргэх холбоо Сэтгэл ханамж Урамшуулах, явцыг тандах, дэмжих 
Гүйцэтгэлийн үнэлгээ хийх Шудрага үнэлгээ, рубрик хэрэглэх 
Мэдлэг, чадвараа өөр 
нөхцөлд хэрэглэх 
Өөр асуудлыг шийдвэрлэх, гэрийн 
даалгавар хийх
Буруу төлөвлөлт хаашаа хөтлөх 
вэ?
Хичээлийн танилцуулга болон үндэслэл 
Хичээлийн хэлбэр 
Багшийн мэдээлэл 
Эзэмшсэн чадварын түвшин 
Сургууль, ажилд хандах хандлага 
Тус сургалтад хандах хандлага 
Сэдэлжүүлэлтийн дизайн 
Сургалтын тухай мэдээлэл 
авах 
Сэдэлжүүлэх мэдээллийг vзэх 
Сэдэлжих үндсэн шалтгаан 
Өөрчлөгдөх нөлөө 
Суралцагчдын тухай 
мэдээлэл авах 
Давуу тал 
Сул тал ба асуудлууд 
Бусад холбогдох асуудлууд 
Суралцагчдаа судлах 
Сэдэлжүүлэлтийн дизайны зорилго 
Суралцагчийн дадал хэвшил 
Суралцсаныг баталгаажуулах арга 
Цуглуулсан баримтуудад 
шинжилгээ хийх 
Зорилтууд ба үнэлгээний 
жагсаалт
Сэдэлжүүлэлтийн дизайн 
Сургалтын эхэн ба төгсгөлд 
Сургалтын туршид 
Хэрэглэх аргуудын жагсаалт гаргах 
/үргэлжлэл/ 
Аргуудыг нэгтгэх 
Аргуудыг сайжруулах 
Аргуудыг тогтворжуулах 
Сургалтад хэрэглэж амжих 
аргуудын жагсаалт 
Сургалтын үйл ажиллагааны 
дизайн гаргах ба сонгох 
Дизайнуудыг нэгтгэх 
Хамрах хүрээг тогтоох 
Зааварчилгааг дахин нягталан шалгах 
Бэлэн материал сонгох 
Нөхцөл байдалд нь тохируулан өөрчлөх 
Шинэ хэрэглэгдэхүүн хийх 
Зааварчилгааг нэгтгэх 
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн 
хөгжүүлэх ба сонгох 
Суралцагчийн хариу үйлдэл 
Сэтгэл ханамжийн түвшинг тодорхойлох 
Шаардлагатай бол шинэчлэх 
Үнэлэх ба шалгах
Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загварын 
үр дүн 
Анхаарал - Үүнийг сурах юмсан 
Хэрэгцээ - Ийм боломж байгаа юм байна 
Итгэл - Үүнийг би бүтээж чадах юм байна 
Сэтгэл ханамж - Дотоод сэтгэлдээ: энэ 
сурч байгаа зүйл маш чухал тул, би илүү 
их хичээх ёстой 
(http://www.arcsmodel.com/)
Сургалтын зорилго, зорилтыг 
дэвшүүлэх 
Сургалтын зорилго: 
Суралцагчийн хүрч чадах 
чадавхын түвшин 
...-р зорилт 
Хөгжихөд ойрхон 
бүс 
4-р зорилт 
Гарааны түвшин: Суралцагчийн хөгжлийн бодит түвшин 
Дамжлага бүс 
Суралцах 
чадвар сул 
Бие даан суралцах 
чадвартай 
2-р зорилт 
1-р зорилт 
3-р зорилт 
5-р зорилт 
n-р зорилт 
Хэрэгцээг тодорхойлох 
5W1H загвар 
When - хэзээ 
Where - хаана 
What - юуг 
Who - хэнд 
Why – яагаад 
How - яаж 
Сэдэлжүүлэлтээр 
идэвхжин дэмжлэггүй 
суралцана 
Шатны өндөр нь 
сурагчийн хэрэгцээнд 
нийцсэн, чадавхын 
түвшидд тохирсон
Дадлага ажил 
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр дээр сэдэлжүүлэлтийн 
АХИС загвараар шинжилгээ хийцгээе. 
1. Хөтөлбөрийн алхам бүрийг АХИС загварын аль 
хэсэгт нийцэхийг (А1, Х2 ...) гэх мэтээр тэмдэглэл 
хийнэ үү. 
2. АХИС загварын аль хэсэг их ороод аль хэсэг нь огт 
ороогүй байгаа талаар ажиглалт хийнэ үү. 
3. Тус хөтөлбөрт АХИС загвараас оруулах боломж 
байна уу. Ямар хэсгийг ямар аргаар оруулж болох 
талаар сайжруулалт хийнэ үү. 
4. Сайжруулсан хөтөлбөрөөр хичээл заахад 
суралцагчдын сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх хэр 
боломж байна вэ? 
Хүснэгт үзэх
Анхаарал 
хандуулсанд 
баярлалаа 
tsogbadrakh@itpd.mn 
Таны сонирхсон асуултад 
хариулахад бэлэн байна.

Contenu connexe

Tendances

илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
delgerya
 
багшийн ёс зүй
багшийн ёс зүйбагшийн ёс зүй
багшийн ёс зүй
91444422
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
Bulgan Blg
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв Copy
Siner AG
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
Tsekee Tseegii
 
монгол ардын зүйр цэцэн үгс
монгол ардын зүйр цэцэн үгсмонгол ардын зүйр цэцэн үгс
монгол ардын зүйр цэцэн үгс
euuganaa
 
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
BaigalBaigalmaa
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Tsoomoo Myagmar
 

Tendances (20)

илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
Онч мэргэн үгс, сургаал үгс, афоризм /Амьдралд урам нэмсэн мэргэдийн сургаал ...
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцаа
 
багшийн ёс зүй
багшийн ёс зүйбагшийн ёс зүй
багшийн ёс зүй
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
 
хөгжлийн төлөвлөгөө
хөгжлийн төлөвлөгөөхөгжлийн төлөвлөгөө
хөгжлийн төлөвлөгөө
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв Copy
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
 
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал" багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
 
Лекц 1
Лекц 1Лекц 1
Лекц 1
 
хүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэлхүүхэд хамгаалал, эрсдэл
хүүхэд хамгаалал, эрсдэл
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
 
монгол ардын зүйр цэцэн үгс
монгол ардын зүйр цэцэн үгсмонгол ардын зүйр цэцэн үгс
монгол ардын зүйр цэцэн үгс
 
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
10 анги уран зохиолын хичээл 4 цаг шүлэг
 
багшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэмбагшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэм
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
хэлц
 хэлц хэлц
хэлц
 

En vedette

ус бидний амьдрал
ус бидний амьдралус бидний амьдрал
ус бидний амьдрал
daguul
 
гар оёдол
гар оёдолгар оёдол
гар оёдол
school14
 
Tehnolog hicheeliin tsahim test
Tehnolog hicheeliin tsahim testTehnolog hicheeliin tsahim test
Tehnolog hicheeliin tsahim test
school14
 
8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
 8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25 8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
enhtsetseg40
 
хээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлалхээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлал
ts-tsetsee
 
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэлгар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
school14
 
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдолDorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjoo_14
 
цахим хичээл удвал
цахим хичээл  удвалцахим хичээл  удвал
цахим хичээл удвал
zolko_89
 
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ayur
 

En vedette (16)

ус бидний амьдрал
ус бидний амьдралус бидний амьдрал
ус бидний амьдрал
 
Ус чандмань эрдэнэ
Ус чандмань эрдэнэУс чандмань эрдэнэ
Ус чандмань эрдэнэ
 
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.135. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
 
Tuul
TuulTuul
Tuul
 
гар оёдол
гар оёдолгар оёдол
гар оёдол
 
Tehnolog hicheeliin tsahim test
Tehnolog hicheeliin tsahim testTehnolog hicheeliin tsahim test
Tehnolog hicheeliin tsahim test
 
8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
 8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25 8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
8.гар оёдол. enhtsetseg.2012.03.25
 
Shinee hicheel 2
Shinee hicheel 2Shinee hicheel 2
Shinee hicheel 2
 
хээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлалхээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлал
 
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэлгар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
гар оёдолд хэрэглэгдэх багаж хэрэгсэл
 
Зүү ороох оёдол
Зүү ороох оёдолЗүү ороох оёдол
Зүү ороох оёдол
 
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдолDorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
 
Shinee хичээл1
Shinee  хичээл1Shinee  хичээл1
Shinee хичээл1
 
цахим хичээл удвал
цахим хичээл  удвалцахим хичээл  удвал
цахим хичээл удвал
 
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
 
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 

Similaire à хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх

2 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate012 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate01
Dadu Ggt
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
Badam Nasantogtoh
 
манай анги 2010
манай анги 2010манай анги 2010
манай анги 2010
saraa97
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
tungalag
 

Similaire à хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх (20)

2 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate012 141015202430-conversion-gate01
2 141015202430-conversion-gate01
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
Mz lesson study
Mz lesson studyMz lesson study
Mz lesson study
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
K hicheel
K hicheelK hicheel
K hicheel
 
Solo taxonomy
Solo taxonomySolo taxonomy
Solo taxonomy
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
08 ta oyutan bolloo
08 ta oyutan bolloo08 ta oyutan bolloo
08 ta oyutan bolloo
 
08 ta oyutan bolloo
08 ta oyutan bolloo08 ta oyutan bolloo
08 ta oyutan bolloo
 
INSTRUCTIONAL DESIGN PPT
INSTRUCTIONAL DESIGN PPTINSTRUCTIONAL DESIGN PPT
INSTRUCTIONAL DESIGN PPT
 
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentWhat pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
 
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
 
манай анги 2010
манай анги 2010манай анги 2010
манай анги 2010
 
TTMON402
TTMON402TTMON402
TTMON402
 
Mat bag
Mat bagMat bag
Mat bag
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjilIltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх ньНэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
 

Plus de New Mongol College of Technology (7)

найруулах чадвар
найруулах чадварнайруулах чадвар
найруулах чадвар
 
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайнмэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
мэдээллийн технологийн хичээлийн төлөвлөлт ба зааварчилгааны дизайн
 
шатрын сургалтын технологи
шатрын сургалтын технологишатрын сургалтын технологи
шатрын сургалтын технологи
 
Us hicheel 0925
Us hicheel 0925Us hicheel 0925
Us hicheel 0925
 
1st Day Ict Argazui V1
1st Day Ict Argazui V11st Day Ict Argazui V1
1st Day Ict Argazui V1
 
연수원강의 몽골4
연수원강의 몽골4연수원강의 몽골4
연수원강의 몽골4
 
5th Day Create Quiz
5th Day Create Quiz5th Day Create Quiz
5th Day Create Quiz
 

хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх

  • 1. Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх арга Б.Цогбадрах Онлайн зайн сургалтын арга зүйч, Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт
  • 2. Агуулга ● Сургалтын сэдэлжилт ● Сэдэлжүүлэлт гэж юу вэ? ● Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвар дахь сэдэлжүүлэлтийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд ● Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал сэтгэл хөдлөлөөр илрэх нь ● Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх нь
  • 3. Сургалтад холбогдох сэдэлжилт ● Багш нар сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцуулахад сэдэлжүүлэлт шаардлагатайг мэддэг ч оновчтой аргыг олох нь хэцүү. ● Хичээлийн бүх л үйл явцыг сэдэлжүүлэн хөтлөх шаардлагатайг Ж.Келлер (2010) нотолсон. ● Хичээл эхлэхээс дуусах хүртэл, бүр цааш нь гэрийн даалгавар хийх, маргаашийн хичээлдээ эргэн ирэх зэрэг бүх үйл ажиллагаа сэдэлжүүлэлтээр л явагддаг. ● Сэдэлжүүлэлтийг хэрхэн ойлгох вэ?
  • 4.
  • 5. Сэдэлжүүлэлт Сэдэлжүүлэлт гэдэг нь зан үйлийг идэвхжүүлж цаашдын чиглэлийг тогтоодог дотоод хөтөч. Сэдэлжүүлэлтийн онол нь хүний зан үйлийг ямар шалтгаанаар, хэрхэн идэвхжүүлэн, чиглүүлэхэд чиглэсэн талаар тайлбарлах үйл явцыг судалдаг гэжээ. (Romando, 2007, para. 1).
  • 6. Сэдэл ба сэдэлжүүлэлт ● Сэдэл нь хүний ухамсарт үйлдлийн шалтгаан болдог өдөөлт юм. ● Сэдэлжүүлэлт нь хэрэгцээгээ хангахын төлөө, зорилгод хөтлөх дотоод үйл ажиллагаа. ● Оюун ухаантай адилаар шууд ажиглагдахгүй. ● Зөвхөн хувь хүний зан үйлээр илэрч дүгнэгдэнэ.
  • 7. Сэдэлжүүлэлтийн жишээнүүд та санал нийлэх үү. ● Ээж, аав нь зэмлэн үглэж хичээлд нь явуулах, ● Багш шалгалт авах, дүн тавина гэх мэтээр идэвхжүүлэх оролдлого ● Багш хичээлээ сонирхолтой болгохын тулд анхаарлыг нь татах зүйл үзүүлэх, ярих ● Эргэлзээ төрүүлэх үйл ажиллагаа, асуулт тавих ● Оноо өгөх, смайл бэлэглэх ● Эцэг эх, багш нарын магтаал, урамшуулал ● Хичээлээ сайн хий гэсэн шаардлага тавих ● Сурагчид даалгавар, дасгалаа амжилттай хийснээс үүдсэн сэдэл ● Бүтээл хийж дуусах ● Ижил нөхдийнх нь бүтээл, туурвилууд ● Зорилготой болж, түүндээ хүрэх тэмүүлэл. ● Та бүхэн сурагч байх үедээ яагаад юуны тулд, ямар зорилгоор суралцаж байсан бэ? ● Таны бахархан дуурайх хүмүүс хэн байсан бэ?
  • 8. Сэдэлжүүлэлт яагаад хэрэгтэй вэ? Сэдэлжсэн суралцагчид идэвхтэй сайн суралцаж төгсөөд, үр бүтээлтэй үйлдвэрлэл эрхлэгч юм уу ажил олгогчдынхоо итгэлийг даасан ажилтан болдог. Энэхүү сэдэлжсэн хүмүүсийн тусламжтай байгууллага оршин тогтнож чадна. Тиймээс ажилтнууд сайн бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэнэ. (Lindner, 1998)
  • 9. Энэ сурагчид яагаад уйтгартай сууж байна вэ? Хичээлдээ идэвхтэй оролцоход юу дутагдаж байгааг хэлнэ үү.
  • 10. Сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны дизайн ● Сэдэлжүүлэлтээр бүрэлдсэн зорилгоо биелүүлэх хүсэл, мэрийлтэнд тулгуурлан сургалтад дэвшүүлэх хам сэдэв (context) бүхий асуудал шийдвэрлэх “сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны дизайн” байдаг. (Keller, 2006b, ¶7) ● Энэ үүднээс сургалтыг сэдэлжүүлэх зааварчилгааг 4 бүрэлдэхүүнтэйгээр дизайнчилсан.
  • 11. Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн загвар” Сэдэлжүүлэлт нь сурагчдын ● Анхаарлыг татах, ● Хэрэгцээнд нийцүүлэх, ● Итгэл үнэмшил төрүүлэх, ● Сэтгэл ханамжтай болгох гэсэн дөрвөн үндсэн бүтцээс бүрдэнэ. Эдгээр 4 бүрэлдэхүүн нь 3, 3 хэсгүүдтэй гэж Жон Келлер үзсэн байна.
  • 12. Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн загвар”-ийн дэд бүтэц Анхаарал татах Хэрэгцээнд нийцүүлэх Итгэл үнэмшил Сэтгэл ханамж А1. Ойлголтыг сэргээх Х1. Зорилго чиглэл И1. Сургалтын шаардлагад нийцэх С1. Дотоод мэдрэмж А2. Сэдлийг тандах Х2. Сэдэлд нийцүүлэх И2. Амжилтын боломж С2. Хөндлөнгийн урамшуулал А3. Ялгаатай байдлыг харгалзах Х3. Эерэг харилцаа И3. Хувийн хяналт С3. Эрх тэгш байдал Дадлага ажлын заавар үзэх
  • 13. Анхаарал татах Суралцагчийн хүсэл, сонирхлыг татах 3 арга зам (1) Ойлгох чадварыг сэргээх (гайхшрал төрүүлэх, итгэлгүй байдал, шинэлэг байдал, харьцуулалт) (2) Асуултаар анхаарал татах (оюун ухааны сорилтууд, асуултууд, асуудлууд, сонгох зайлшгүй байдлууд) (3) Олон бүлэг үүсгэх (хүүхдүүдийн ялгаатай байдалд зориулсан даалгаврууд, загварууд, дасгалууд, арга барилууд)
  • 14. Samsung шинэ бүтээгдэхүүний танилцуулгын үеэр
  • 15. Анхаарал татах Жишээ (Learning-Theories.com, ¶1): Учир утгагүй зүйл, Зөрчилдөөн; Тоглоомууд, Дүрд тоглох, Туршаад сэтгэх аргууд; Асуултууд, Асуудал дэвшүүлэх, Оюуны шуурга; Дүрс бичлэгүүд, Жижиг бүлгийн хэлэлцүүлэг, Лекцүүд, Бодитой урамшуулал, Өгүүлэл ярих Үр дагавар: Сурагчдын анхаарлыг хэрхэн татах вэ? Хэдийгээр идэвхтэй сайн, анхаарал нь сарнимааргүй мэт хүүхэд байсан ч сургалтын явцад сонирхол нь буурдаг.
  • 17. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Суралцагчийн туршлага, хэрэгцээнд нийцүүлэх 3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Суралцагч чадвар эзэмших зорилгоо баримжаалах (зорилгоо ялган авч тодорхойлох ба түүний зорилтуудыг тайлбарлах, зорилгоо тодорхойлох эсвэл сонгохыг зөвлөх, зорилгуудын жишээг авах, зорилгуудыг тодорхой байдлаар илэрхийлэх эсвэл утгыг нь тайлбарлах) 2. Суралцагчийн сэдэлжих зүйлийн үйл ажиллагаанд тохируулах (хүсэж байгаа зүйлд нь нийцүүлэх, сонирхол ба хэрэгцээнд нь тохирсон ашигтай байдлаар зохицуулах) 3. Дотно харилцаа (дадал хэвшил болсон туршлага дээр нь тулгуурлан хичээлийн зорилготой холбоотой харилцааны хэлбэр, тодорхой тогтсон хэллэгийг ашиглах)
  • 18. Хүний хэрэгцээнд нийцсэн бүтээлийг бодож олоход хэцүү 2009 онд Елена Боднарын Иж Нобелийн шагнал хүртсэн бүтээл: Нэг эмэгтэй хүн хорт хий алдагдах үед 2 хүнийг аварч чадна.
  • 19. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): Зохиолоос эш татах, Суутнуудын хэлсэн үг, хэлц, ёгт үг хэрэглэх, Жишээ татах, Өөрсдийнх нь туршлагаас жишээ авч асуух, Ерөнхий төсөөллийн зураглал, тойм зэргийг хэрэглэх, Ямар нэгэн ажил зохион байгуулахдаа сурсан мэдсэнээс нь сонголт хийлгэх, Суралцагчид шинээр суралцаж эзэмшсэн чадвараа хэрхэн хэрэглэхийг тайлбарлах, “Зорилгод холбогдох зүйлс нь надад өнөөдөр, маргааш юунд хэрэгтэй вэ?” гэдгийг тайлбарлах эсвэл үзүүлэх Үр дагавар: Аливаа загвар, дадлага ажил, бүтээгдэхүүний төрөл зэргээр хэрэглээгээ өөрчлөх боломж, сонголтыг суралцагчдад яаж заах вэ?
  • 20. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Суралцагчийн ирээдүйн ажил, сонирхол, хэрэгцээнд хичээлийн төлөвлөлт, агуулга холбогдоно. Суралцагчийн өнөөгийн хэрэгцээ, эрх ашиг, туршлагатай нь холбоотой компьютерийн загварчлал, ижил төстэй нөхцөлүүд, тохиолдлын судалгаа, жишээ зэргийг ашиглах нь илүү үр нөлөөтэй. Жишээ нь: Дунд ангийн хүүхдүүд ялгаварлан гадуурхах, нэрд гарах болон ганцаардлын тухай түүхийг унших дуртай байдаг учир нь энэ насныхны амьдралд дээрх асуудлууд маш их тод мэдрэгддэг. Масловын шаталсан хэрэгцээний онол Хэрэгцээ сонирхолыг нь төрүүлсэн ч суралцагч агуулгын ач холбогдолыг хүлээн зөвшөөрөөгүй л бол сэдэлжүүлэлт үр дүнгүй болдог.
  • 21. Энэтхэгт буяны өглөгийн үед орон гэргүй иргэд хишиг хүртэж байгаа нь
  • 22. Масловын Хэрэгцээний шатлал ба Херзбергийн Сэдэлжүүлэлт-Эрүүл ахуйн онол
  • 23. 2009 он Папуагийн нийслэл Жаяапурагийн нэгэн зах дээр бэлгэвч хэрхэн хэрэглэх тухай зааж байна.
  • 24. Итгэл үнэмшил төрүүлэх Суралцагчдыг амжилт бүтээлд итгэлтэй хүргэх 3 арга зам. (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Сургалтын шаардлагад тохируулах (зорилго, стандарт, шаардлага, үнэлгээний шалгуур зэрэгтэй холбох) 2. Амжилттай суралцах боломжийг бий болгох (сорилтыг бүрэн амжилттай давахад хугацаа, нөөц, оролдлого зэрэг боломж олгох) 3. Өөрийн хяналтыг дэмжих (өөрийн чармайлтаар хүрсэн амжилтыг хувийн хариуцлагатай холбоотой болохыг ойлгуулах, тайлбарлах)
  • 25. Итгэл үнэмшил төрүүлэх Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): Бүх суралцагчдад зорилгыг сонгуулах, Амжилтад хүргэх алхмууд, Хариу үйлдэл үзүүлэх ба дэмжлэг авах, Суралцах байдал ба үнэлгээ зэргээр хяналт тавьж хичээлийг суралцагчдад зориулан бэлтгэх, Суралцагчид хичээл зүтгэлээрээ амжилтад хүрдгийг ойлгуулах, олон нийтийн магтаалыг нотлох - цэгнэх - утга учрыг тайлах - задлан шинжлэх зэргээр хүлээн авах Үр дагавар: Баг хамт олны хандлага, хэрэглэхэд хялбар материалууд зэрэг нь амжилтад хүрэх хүлээлтийг хэрхэн өөрчлөх вэ?
  • 26. Итгэл үнэмшил төрүүлэх • Амжилттай суралцах эерэг хүлээлт үүсгэх дэмжлэг • Суралцах зүйлийнхээ талаар бага ойлголттой байвал суралцагчдын итгэл үнэмшил бага байдаг. • Зорилгыг нь тодорхой, ойлгомжтой болгох, санаанд нь нийцсэн ололт, амжилтуудын жишээг үзүүлэх зэрэг хялбар аргаар итгэл үнэмшлийг нь төрүүлэх. • Алдаа, онооны шалтгааны онцлог нь итгэл үнэмшлийн үзэл бодлыг бий болгодог. • Тодорхой нөхцөл байдалд хувь хүн хүчин чармайлт, чадвараараа амжилтад хүрэх нь өөртөө итгэх итгэлийг нэмэгдүүлдэг. • Суралцагч гадны хүчин зүйлийн нөлөөгөөр сорилтыг давах, бусдын дэмжлэгтэйгээр эсвэл азтай тохиолдлоор амжилтад хүрч байгаа бол өөртөө итгэх итгэл нь нэмэгдэх найдвар бага.
  • 27. Норвеги. Залуус үерийн усанд унасан хургыг аварчээ.
  • 28. 1989 оны зургадугаар сарын 4, Тяньаньмэн талбайд, гялгар уутанд хувцсаа хийж барьсан энэ оюутан танкуудыг зогсоож чадсан.
  • 29. Сэтгэл ханамж Урамшуулалаар амжилтын мэдрэмжийг бий болгох 3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Дотоод мэдрэмж ба ердийн суралцах чадвараа дэмжих (үр дүнтэй хам сэдвийн компьютерийн загварчлал эсвэл уг хам сэдвээр эзэмших чадварыг амьдрал дээр хэрэглэж сурах) 2. Гадаад мэдрэмж ба эерэг үр дүнг бий болгох (нотлох, шинжилгээ хийх, үнэлэх зэрэг үйлийн үр дүнд эргэх холбооны дараа суралцагчдад туршлага сууна) 3. Сургалт ба үнэлгээнд эрх тэгш харилцах (стандартад нийцсэн шалгуур үзүүлэлтийг хангахаар үйл ажиллагааг тогтвортой байлгах)
  • 30. Сэтгэл ханамж Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com; Small, 1997): Хэт урамшуулал болон хэт хялбар даалгавруудаас зайлс хийх; эргэх холбоогоор их мэдээлэл авах гэхээс илүүтэйгээр магтаал, урамшуулал ач холбогдолтой; суралцагчдын эрх ашигтай холбоотой амьдралын жишээг ашиглах; ур чадвар эзэмшсэн байдлыг батламжаар урамшуулах; ахлах ангийн суралцагчдын суралцсан байдлын ач холбогдлын тухай сонсгох; Шудрага шалгуур (fair test) бүхий үнэлгээгээр сэтгэгдлийг нь хөгжөөн дэвжээх Үр дагавар: Олон нийтээс ирэх магтаал сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх үү? Рубрикийн үнэлгээний арга сэтгэл ханамжийг өөрчлөх үү?
  • 31. Сэтгэл ханамж • Сургалтын амжилт болон үр дүнгийн талаар эерэг мэдрэмжийг илэрхийлдэг. • Суралцагчид багшийн дэмжих байдлыг дотроо мэдрэн хүлээн зөвшөөрөх • Тэдэнд шударга хандаж байгаад итгэх итгэлийн сэтгэл ханамж • Бодитой болон бэлгэ тэмдэгийн шинжтэй урамшуулал нь сэтгэл ханамжийг бий болгодог. • Анги дэвших, давуу эрх олгох, урамшуулах тэмдэг, хичээлийн явцын үнэлгээний хэрэгсэлүүд, амжилтыг үнэлсэн тасалбар зэрэг зүйлүүд байж болно.
  • 32. Сэтгэл ханамж ● Сургалтад хувь хүний сэтгэл ханамж, дотоод мэдрэмжийг танин дэмжих үйлтэй хослуулан хэрэгжүүлэх ● Эрх тэгш, шударга байдлаар хандах мэдрэмж ● Суралцагч сургалтын зорилго, агуулга, үнэлгээ болон шудрага бус байлаар үнэлэгдэхгүй байх тохиромжтой ачааллын хэмжээг тооцон хичээлээ заах.
  • 33. Сэтгэл ханамж нь амжилт болон үр дүнгийн талаарх эерэг мэдрэмжийг илэрхийлдэг.
  • 34. Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал, суралцагчдын сэтгэл хөдлөлөөр илрэх шинж Сэдэлжүүлэлт “Хэт их” байх жишээ •Хэт идэвхтэй •Санаа зовсон •Айдастай •Аз туршсан •Их зантай •Эргэлзсэн •Бодитой бус •Сэтгэлээр унасан •Санааширсан •Биеээ хэт барьсан Гүйцэтгэл Сэдэлжүүлэлт оновчтой үед •Эрч хүчтэй •Анхаарлаа төвлөрүүлсэн •Тэвчээртэй Х1 Х2 И И И Сэдэлжүүлэлт “Хэт С сул” байх жишээ •Уйтгарлах •Мөрөөдөх •Хайхрамжгүй •Хэрэггүй юм хийх •Аргаа барсан •Хяналтаа алдсан •Ичгүүргүй •Дургүйцсэн •Үр ашиггүй төлөвлөх •Дуу султай байх
  • 35.
  • 37. Robert Gagne зааварчилгааны дизайн 1. Суралцагчдын анхаарлыг хичээлд хандуулах 2. Тухайн хичээлийн зорилгыг ойлгуулах 3. Өмнөх ойлголтыг сэргээн сануулах 4. Шинэ ойлголт, тодорхойлолт зэргийг гаргуулах 5. Суралцах үйлд хөтлөн оруулж, юуг яаж хийхийг зааж, зөвлөх
  • 38. Robert Gagne зааварчилгааны дизайн /үргэлжлэл/ 6. Гүйцэтгэх дасгал ажил, даалгавар зэргийг өгч хийлгэх 7. Дасгал ажил, даалгавраа зөв гүйцэтгэхийг дэмжих явцын үнэлгээ хийх 8. Ажлын гүйцэтгэл, юу сурч мэдснийг үнэлэх 9. Сурч мэдсэн зүйлээ хэрэглэх, бусад зүйлд хувиргах ашиглах чадварыг нэмэгдүүлэх
  • 39. Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх Гагнейгийн 9 алхам Келлерийн АХИС загвар Хичээлийн төлөвлөлт Анхаарлыг хичээлд хандуулах Анхаарал Хичээлийн зорилгод холбоогдох сонирхолтой зүйл үзүүлэх Зорилгыг ойлгуулах Асуудал дэвшүүлэх Өмнөх мэдлэгийг сэргээх Хэрэгцээ Асуудлын талаарх мэдлэгийг сэргээх Шинэ ойлголт, мэдээллийг өгөх Оюун дүгнэлт хийлгэх Хичээлд хөтлөх заавар өгөх Итгэл, үнэмшил Зааварчилгааг бэлтгэж өгөх Дасгал, даалгавар хийлгэх Асуудлыг алхам, алхмаар шийдвэрлэх Явцын үнэлгээ, эргэх холбоо Сэтгэл ханамж Урамшуулах, явцыг тандах, дэмжих Гүйцэтгэлийн үнэлгээ хийх Шудрага үнэлгээ, рубрик хэрэглэх Мэдлэг, чадвараа өөр нөхцөлд хэрэглэх Өөр асуудлыг шийдвэрлэх, гэрийн даалгавар хийх
  • 41. Хичээлийн танилцуулга болон үндэслэл Хичээлийн хэлбэр Багшийн мэдээлэл Эзэмшсэн чадварын түвшин Сургууль, ажилд хандах хандлага Тус сургалтад хандах хандлага Сэдэлжүүлэлтийн дизайн Сургалтын тухай мэдээлэл авах Сэдэлжүүлэх мэдээллийг vзэх Сэдэлжих үндсэн шалтгаан Өөрчлөгдөх нөлөө Суралцагчдын тухай мэдээлэл авах Давуу тал Сул тал ба асуудлууд Бусад холбогдох асуудлууд Суралцагчдаа судлах Сэдэлжүүлэлтийн дизайны зорилго Суралцагчийн дадал хэвшил Суралцсаныг баталгаажуулах арга Цуглуулсан баримтуудад шинжилгээ хийх Зорилтууд ба үнэлгээний жагсаалт
  • 42. Сэдэлжүүлэлтийн дизайн Сургалтын эхэн ба төгсгөлд Сургалтын туршид Хэрэглэх аргуудын жагсаалт гаргах /үргэлжлэл/ Аргуудыг нэгтгэх Аргуудыг сайжруулах Аргуудыг тогтворжуулах Сургалтад хэрэглэж амжих аргуудын жагсаалт Сургалтын үйл ажиллагааны дизайн гаргах ба сонгох Дизайнуудыг нэгтгэх Хамрах хүрээг тогтоох Зааварчилгааг дахин нягталан шалгах Бэлэн материал сонгох Нөхцөл байдалд нь тохируулан өөрчлөх Шинэ хэрэглэгдэхүүн хийх Зааварчилгааг нэгтгэх Сургалтын хэрэглэгдэхүүн хөгжүүлэх ба сонгох Суралцагчийн хариу үйлдэл Сэтгэл ханамжийн түвшинг тодорхойлох Шаардлагатай бол шинэчлэх Үнэлэх ба шалгах
  • 43. Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загварын үр дүн Анхаарал - Үүнийг сурах юмсан Хэрэгцээ - Ийм боломж байгаа юм байна Итгэл - Үүнийг би бүтээж чадах юм байна Сэтгэл ханамж - Дотоод сэтгэлдээ: энэ сурч байгаа зүйл маш чухал тул, би илүү их хичээх ёстой (http://www.arcsmodel.com/)
  • 44. Сургалтын зорилго, зорилтыг дэвшүүлэх Сургалтын зорилго: Суралцагчийн хүрч чадах чадавхын түвшин ...-р зорилт Хөгжихөд ойрхон бүс 4-р зорилт Гарааны түвшин: Суралцагчийн хөгжлийн бодит түвшин Дамжлага бүс Суралцах чадвар сул Бие даан суралцах чадвартай 2-р зорилт 1-р зорилт 3-р зорилт 5-р зорилт n-р зорилт Хэрэгцээг тодорхойлох 5W1H загвар When - хэзээ Where - хаана What - юуг Who - хэнд Why – яагаад How - яаж Сэдэлжүүлэлтээр идэвхжин дэмжлэггүй суралцана Шатны өндөр нь сурагчийн хэрэгцээнд нийцсэн, чадавхын түвшидд тохирсон
  • 45. Дадлага ажил Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр дээр сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвараар шинжилгээ хийцгээе. 1. Хөтөлбөрийн алхам бүрийг АХИС загварын аль хэсэгт нийцэхийг (А1, Х2 ...) гэх мэтээр тэмдэглэл хийнэ үү. 2. АХИС загварын аль хэсэг их ороод аль хэсэг нь огт ороогүй байгаа талаар ажиглалт хийнэ үү. 3. Тус хөтөлбөрт АХИС загвараас оруулах боломж байна уу. Ямар хэсгийг ямар аргаар оруулж болох талаар сайжруулалт хийнэ үү. 4. Сайжруулсан хөтөлбөрөөр хичээл заахад суралцагчдын сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх хэр боломж байна вэ? Хүснэгт үзэх
  • 46. Анхаарал хандуулсанд баярлалаа tsogbadrakh@itpd.mn Таны сонирхсон асуултад хариулахад бэлэн байна.