Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Upcoming SlideShare
Çalışanların Motivasyonu Nasıl Arttırılır?
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

6

Share

Download to read offline

Satış Motivasyon sunusu

Download to read offline

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Satış Motivasyon sunusu

 1. 1. SATICILIK ONURLU MESLEKTİR.
 2. 2. SATICILIK ONURLU MESLEKTİR.  Satıcılık dünyanın en onurlu mesleklerinden biridir.  Bir satıcı olarak mesleğinizle gurur duyun.  Satıcılar mücadeleci kişilerdir.Onlar gibi olun.En beğendiğiniz satıcıya benzemeye çalışın.  Büyük bir satış başardığınızda bununla gurur duyun.Mutluluğunuzu başkalarıyla paylaşın.Durmayın.Satmaya devam edin.
 3. 3. SATICILIK MESLEĞİ NİÇİN SEÇİLMELİ ?  Size mali bağımsızlık kazandırır.  Satıcılık size şu özgürlükleri verir.   İstediğiniz konu üzerinde çalışınız.  İstediğiniz kurum ya da kuruluşla çalışınız  İstediğiniz yerde ve istediğiniz zamanda çalışınız.  Satıcılık başkalarına yardım etmenizi sağlar  Satıcı mesleğinin özgürlüğü size gerçek bir güven sağlar.
 4. 4. SATICILIK BİR BİLİMDİR.  Satıcılık hakkında bulabildiğiniz her şeyi okuyun.Bunun için kendinize bir zaman ayırın.  Sattığınız mal ve hizmetin tüm girdi ve çıktılarını öğrenin.  Kendi Pazar araştırmanızı kendiniz yapın.  Yaratıcı pazarlama ve satış fikirlerine önem verin.  Satış tekniğinizi mükemmelleştirin.Modern teknolojiler kullanın.  Başkalarının yanlışlarından ders çıkarın.Öğrendiklerinizle pratikler yapın.  Öğrenmeye devam edin.
 5. 5. SATIŞTA İLK ADIMLAR  Size olumlu bir zihinsel yaklaşım ve başarma iradesi kazandırabilir.  Sizi harekete geçirebilecek ve motive edecek tek kişi yine kendinizsiniz.  Sabah gülümseyerek uyanın.İçiniz gülsün.Bu gülücüklerinizi herkesle paylaşın.  Özgüveninizi geliştirin.Kendinize inanın.İşinize güvenle,inançla sarılın.İşyerinize gülümseyerek gidin. Herkese günaydın deyin.  Gününüzü,haftanızı,ayınızı ve zamanınızı planlayın,Unutmayın parayı kazanabilirsiniz.Ancak harcanan zamanı bir daha kazanamazsızın.  Sıkı çalışın.Fakat çalışma hızınızı ayarlayın.Ölümüne çalışmayın.Çünkü size ihtiyacı olanlar çok.
 6. 6. İYİ ORGANİZE OLUN…  Bütün dökümanlar yerinde durmalı ve hepsinin bir yeri olmalı.  Muhtemel müşteriler,müşteriler ve ziyaret edilecek müşterilerle ilgili dosya oluşturun.Bilgisayarınızda ve CD lerinizde müşteri bilgileri bulunsun.  Satış istatistiklerinizi ve rakip firmaların satışlarını izleyin.Bu çalışmanız satış istatistiklerinizi artıracaktır.
 7. 7. ULAŞILABİLİR BİR HEDEF SEÇİN. BİR AMACINIZ OLSUN.  Amaçlarınızı saptayın.Amaca ulaşmak için çabaladıkça hedefe daha kolay ulaşacaksınız.  Elle tutulur ve ayakları yere basan hedefler seçin.Aya ulaşmaya veya Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmayın.  Uzun zaman içinde kazancınızda kademeli olarak bir artış sağlamaya çalışın.Yaptığınız her sunuş için gelirinizi hesaplayın.Sunuş başına satış oranınızı ve primleri artırmaya çalışın.Böylece işverenden daha yüksek primler alabilirsiniz.
 8. 8. SAHNE KORKUSUNU YENMELİSİNİZ  Günlük düşünceleriniz içinden’’EĞER’’sözcüğünü çıkarın.  Olumlu şekilde düşünün.Başkalarından ve başarısızlıklardan asla korkmayın.  Önünüzdeki randevuya gitmeden önce yapacağınız satışın video çekimlerini ve slaytlarını gözden geçiriniz.  Kendi kendinize durmadan’’başarabilirim,yapabilirim’’ sözcüklerini tekrarlayın ve bunları yapın.Unutmayın .Siz kendinizi nasıl biliyorsanız öylesiniz.
 9. 9. CANA YAKIN,SAMİMİ VE İÇTEN OLUN.  Hepimiz güler yüzlü insanlardan bir şeyler almayı tercih ederiz.  Müşterilerin ihtiyaçları önde,sizinkiler sonda gelir.  Başkalarına karşı,başkalarının size davranmasını istediğiniz biçimde davranın  Müşteriyi eleştirmeyin.Karalamayın.  Asla tartışmayın.Müşteri her zaman haklıdır.  Sakin ve nazik olun.Burada satış yapmak için bulunduğunuzu asla unutmayın.
 10. 10. İYİ FAKAT DEĞİŞİK GİYİNİN  İyi giyinmek önemlidir Son modaya uygun giyinin Ama bunu zarif ve ölçülü yapın.  Sizi farklı kılacak ve ayırt edecek şekilde giyinin fakat asla tadını kaçırmayın.Acayip olmayın.  Her halinizle bıraktığınız ilk izlenim çok önemlidir.  Sesinizi ayarlayın.Bir teyp cihazı kullanın. Kendi sesinizi sık sık dinleyin.  İkna edici ve canlı bir şekilde konuşun.Ancak çok hızlı konuşmayın.  Asla ders vermeyin.İyi Konuşun az şey söyleyin.
 11. 11. EMPATİ  Empati başkalarını daha iyi anlatabilmek için kendi kişiliğinizi başkalarına uyarlama yeteneğidir.  Çaba ve pratikle başkalarıyla aranızda bir empati geliştirebilirsiniz.  Empatisi olmadan hiçbir kimse birinci ligde yer alamaz.
 12. 12. YÜZYÜZE İLETİŞİMLER ÇOK ÖNEMLİDİR.  Bekleme süresini görüşmeye hazırlamak için kullanarak sabırla beklemeyi öğrenin.  Beklemeniz mümkün değilse oradan ayrılın. Fakat gitmeden önce yeni bir randevu alın.  Sunuşunuz için her zaman uygun bir ortamı seçin.  Yemek sırasında satış yapmaya çalışmayın.Satışı yemekten önce veya sonra gerçekleştirin.  Masanın öbür yanında değil,müşterinin yanında oturarak yönetimi ele alın.  İki kişiye birden sunuş yaparken asla ikisinin arsına oturmayın.  Satışta tokalaşmanın anlamlarına uygun davranın.
 13. 13. MÜŞTERİ İLE ARANIZDA BUZLARI ERİTİN  Buzları eritmek için en uygun zamanı kollayın.Sunuş yapmaya hemen başlamayın.Küçük sohbetinizin çok uzun sürmesine de izin vermeyin.  Müşterinizin tüm dikkatlerini üzerinize toplayın.  Müşterinizin korkularına,meraklarına,gururuna ve kar sağlama arzusuna seslenen yaklaşımlar buzları eritmenin en etkili yollarıdır.
 14. 14. MÜŞTERİLERİ KENDİ YANINIZA ÇEKMEYE ÇALIŞIN  Ürününüzün tanıtım bilgi ve belgeleriyle birlikte bir süre için müşterinize bırakın. İşlerine gelmeyen ürünü almayacaklardır.  Potansiyel müşterinizi konuşturmaya çalışın.Yararlanacağınız bilgiler alabilirsiniz.  Muhtemel müşterilerinizin huylarını,sevdiği ve sevmediği şeyleri görüşmenin başlangıcında ,mümkün olursa görüşmeden önce öğrenin.  Müşterilerin yüreğini neyin hoplattığını öğrenin,onun ilgisini çekecek ve onurunu okşayacak sözcükler kullanın.  Aile,iş çıkarları ve özel ilgi alanlarına seslenin.
 15. 15. GÖRMEK İNANMAKTIR.  Bilgi işitmeden çok görme yoluyla kazanılır.Görsel ve işitsel sunuş satışı artırır. Televizyon yayınları,fuarlar,ticari gösteriler görsel sunuş sağladıkları için satışı artırmada etkilidir ve Popülerdir.  Eğer sattığınız ürün gösterilemeyecek türden ise bunu bir şekilde resimleyin,avantajlarını kağıda dökün.Mutlaka yazın.  Müşterinizin hafızasına güvenmeyin.Kendisine sunduğunuz bilgiler üzerinde düşünmek istiyorsa,notlarınz onda kalsın.
 16. 16. DİNLEMEYİ ÖĞRENİN  Daha çok ve daha sık dinleyerek daha çok satış yapabilirsiniz.  Dinliyor gibi yapmayın.Gerçekten dinleyin.  Müşterilerin sözünü asla kesmeyin
 17. 17. AÇIKLAYICI VE HEVESLİ OLUN  Sözcük ve davranışlarla gösterdiğiniz heves bulaşıcıdır.  Müşteriyi satışa inandırmak için açıklayıcı olun.  Açıklayıcı olmak el hareketleriyle anlatmak değildir.Soruları sezinlemek.Hazır cevap olmak ve tüm bilgilere hazırlıklı olmaktır.  Sesinizi alçaltıp yükseltin.Belirli sözcüklere vurgu yaparak çalışmanızı daha ilgi çekici hale getirin.  Hevesinizi artırmak için kendinize aşağıdaki soruları sorun. -Mutlu görünüyormuyum -Sesim kulağa hoş geliyormu -Konuşmam canlı mı -Duruşum iyi mi -İyibir aktörmüyüm
 18. 18. TEKLİF ETME SAT  Teklif etmek hoştur.Fakat satmak daha hoştur.  Olumlu bir tepki yaratmaya ‘satmak ‘denir.  Kararlı olun,kendinize güvenerek satışı yapacağınıza inanın.  Müşterinize’ evet ‘ yanıtı alacak sorular sorun.Bir yandan da sipariş fişlerini imzalatın.  Peki’satın almayı düşünüyormuydunuz’ gibi soruları sakın sormayın.  Satış yaparken baskı yapmayın. Sakin,nazik ve saygılı olun.
 19. 19. MÜŞTERİYE YARAR SAĞLAMAK SATIŞI ARTIRIR.  Müşteriyi olumlu kararlara yönlendirmek satışları artırır.  Yaptığınız yardımla sizlere sipariş olarak geri döner.  Yapılan yardımlar ilişkilerinizi ve çevrenizi genişletir.  Yardımsever bir satıcı rakiplerini geçer.  Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.  Verdiğiniz sözü mutlaka yerine getirin.Satış sonrası hizmetlerin yerine getirildiğinden emin olun.  Yardımcı olur,iyilik yaparsanız,sizden daha çok ve rakiplerinizden daha az söz edilecektir.
 20. 20. SATIŞI NASIL YAPACAKSINIZ  Satışı erken bitirirseniz zamandan tasarruf edersiniz.Risk olmadan satış yaparsınız.Satışı kapatmak için birden fazla şansa sahip olursunuz. Daha kolay satar ve saygı görürsünüz.  Sipariş istemek satış için baskı yapmak değildir.  Ürün ve müşterilerin çoğu kendiliğinden satılmaz.Bir müşteriye satılır.  Sipariş formunu satışın başında müşteri adayına gösteriniz.  Satınalma sinyallerini fark etmeyi öğrenin.  İtirazlarla satınalma sinyallerini birbirine karıştırmayın
 21. 21. TARTIŞMAYI KAZANMYA ÇALIŞMAK PARA KAYBETTİRİR.  Müşteri daima haklıdır.  Tartışmayı kazanırsanız satışı kaybedersiniz.  Satış yaparken kimsenin düşmanlığını anımsatmayın,kimseye düşmanlık göstermeyin.  Kendi düşüncelerinizi aktarın,kendi düşüncesi gibi benimsemesini sağlayın.  ‘Hayır’ yerine ‘Evet’ kullanmaya çalışın.
 22. 22. SATIŞI ARTIRMAK İÇİN MÜŞTERİ İTİRAZLARINI KULLANIN  Satış genellikle müşteri itirazlarıyla başlar  Gerçek itirazın ne olduğunu anlamaya çalışın  Sizi doğru anlıyor muyum,Doğru değimli,öyle değil mi sorularını kullanın.  Konuşmanızın sonunda itirazlara yanıt vereceğinizi söyleyin.  Hiçbir itirazdan kaçınmayın.
 23. 23. HERZAMAN YENİ İSİMLER ARAYIN  Satıcıların en önemli listesi. Müşteri listesidir.  Yeni Müşterilerin arkadaşları iyi müşterilerdir.  Müşteri zinciri oluşturun.  Müşterinizi ziyaret edin.Üç defadan ziyade ziyaret yapmayın.  Müşterilerinizin sırlarını saklayın.
 • NesrinFIRAT

  Aug. 18, 2016
 • AydnGarzanli

  May. 21, 2015
 • ahmet.erim

  Apr. 28, 2015
 • yergeylmz

  Jan. 14, 2015
 • yergeylmz1

  Dec. 4, 2014
 • ozankalyoncu

  Aug. 19, 2014

Views

Total views

2,329

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

25

Actions

Downloads

70

Shares

0

Comments

0

Likes

6

×