Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Upcoming SlideShare
Dijital Vatandaş Memnuniyeti
Next

Share

Twitter’da Etkin ve Hızlı Büyümeyi Sağlayacak 7 En İyi Yöntem

Türkiye’de hızla yükselen sosyal medya trendi olan Twitter hakkında merak edilen etkin kullanım hakkında bir sunum hazırladım. Twitter’ın ne olduğu ve nasıl kullanılacağından ziyade, Twitter’i etkin kullanmak için atılması gereken 7 önemli adım ve bazı detaylar bu sunumda yer alıyor.

Twitter’da Etkin ve Hızlı Büyümeyi Sağlayacak 7 En İyi Yöntem

 1. 1. Ali Rıza BABAOĞLANhttp://twitter.com/alibabaoglan http://alibabaoglan.com
 2. 2. GirişBu sunum; Twitter’i etkin ve doğru kullanabilmek içinfarklı kullanıcı deneyimleriyle oluşmuş 7 öneriyisizlere sunmak amacıyla hazırlanmıştır.Twitter Nedir?Twitter; 140 karakter uzunluğundaki hızlı mesajlarıinternet üzerinden sizi takip eden kişilere göndermenizisağlayan bir mikro-bloging servisidir.Bakınız: http://twitter.com
 3. 3. Twitter Nasıl Kullanılır?Twitter’ın kullanımına ilişkin önemli bilgiler içeren,Sevgili Nuri Çankaya tarafından hazırlanmış Türkçe birsunumu http://slidesha.re/twitter-nedir adresindeninceleyebilirsiniz.Bu sunum Twitter’a üye olduktan sonra, daha büyük veetkin kitlelere ulaşmak için atmanız gereken 7 önemliadımı anlatmaktadır.
 4. 4. 1. Tanıdığınız Kişileri Bulun!- Twitter’a üye olduktan sonra yapmanızgereken en önemli işlem, tanıdığınızkişileri bulup takip etmeye başlamaktır.-Bunun için Twitter’a üye olduktan sonrahttp://twitter.com/who_to_follow/importadresine girerek, e-posta adresinizisisteme ekleyebilir ve tanıdığınız kişileriaramaya başlayabilirsiniz.- Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-postaservislerinin yanında, Messenger, AOL veLinkedin gibi sosyal ağlar yardımıyla daarkadaşlarınızı arayabilirsiniz.
 5. 5. 1. Tanıdığınız Kişileri Bulun!Ayrıca http://twitter.com/who_to_follow/import adresindeki farklı sekmelere de göz atarak ilgi alanlarınıza göre farklı kişileri takibe başlayabilirsiniz.
 6. 6. 2. Twitter’da Olduğunuzu Duyurun!- Twitter’a üye oldunuz. Arkadaşlarınızı vetakip etmek istediğiniz diğer kişileribuldunuz ve takip etmeye başladınız.- Artık Twitter üzerinde birşeylerpaylaşma ve Twitter’da var olduğunuzuduyurma vakti geldi. Böylece takipettiğiniz kişilerin yanında, sizi takipedecek kişilerde kazanmaya başlarsınız.- http://twitter.com/about/resourcesadresine girerek Twitter’da ki profilinizfarklı alanlarda paylaşmanızı sağlayacakiçeriklere ulaşabilirsiniz.- Yapmanız gereken ise; istediğiniz türdekiyöntemi seçip, sistemin üreteceği koduweb sitenize ya da diğer sitelere eklemek.
 7. 7. 2. Twitter’da Olduğunuzu Duyurun! Takip et butonu en kolay oluşturulabilecek içeriklerden birisidir.http://alibabaoglan.com adresinde görebileceğinizi gibi bir butonu buradan kolayca oluşturabilirsiniz.
 8. 8. 3. Gündemi Takip Edin!- Twitter’a alışmaya başladıktan sonrayapmanız gereken en önemli şey, Twittergündemini takip etmek ve sohbetekatılmaktır.- Böylece o an en çok konuşulan konuhakkında hem fikir sahibi olarak gündemitakip etmiş olur, hem de yazacağınıziletilerle daha çok kişiye ulaşma imkanınasahip olursunuz.- İlgilendiğiniz bölgeyi seçerek gündemitakip edin. Çünkü gündemde kalmakönemlidir!
 9. 9. 4. Takipçilerinize Önem Verin!- Yavaş yavaş takipçi kazanmayabaşladıktan sonra yapmanız gereken enönemli şey, takipçilerinize önemverdiğinizi göstermektir.- Takipçilerinize önem verdiğinizin enönemli göstergeleri; sizden bahseden heryazıya cevap vermek ve takipçilerinizinfaydalı içeriklerini yeniden paylaşmaktır.(Retweet)-Böylece hızlıca teşekkür alır, takdir edilirve takipçi kazanabilirsiniz.- Var olan takipçileriniz hergünkaybetmeden korumalı, üstüne her geçengün yeni takipçi kazanacak içerikleripaylaşmalısınız.
 10. 10. 4. Takipçilerinize Önem Verin! Takipçilerinize önem verdikçe takipçileriniz artacaktır. Takipçi grafiğinizi http://twittercounter.com adresinden kolayca oluşturabilir ve takip edebilirsiniz.
 11. 11. 5. Sosyal Ağlarınızı Birleştirin!- Takipçilerinizi arttırmanın bir diğer yoluise Twitter hesabınızı farklı sosyalağlarınızla birleştirmektir.- Böylece herhangi bir sosyal ağda(Facebook, Linkedin, vs..) sizi takip edenbirisine, Twitter’da paylaştıklarınızı dagösterebilirsiniz.- Önce Twitter’ınızı, Facebook’abağlayarak işe başlayın, daha sonra diğerağlara geçin.- http://www.facebook.com/twitter/adresinden kolayca Twiter’i Facebook’abağlayabilirsiniz.
 12. 12. 5. Sosyal Ağlarınızı Birleştirin!http://twitter.com/about/resources/widgets adresinde de farklı kaynakları bulabilirsiniz.
 13. 13. 6. E-Postalarınızda Twitter Olsun!- Eğer hergün onlarca e-posta atanbiriyseniz, e-posta adresinizin imzakısmına Twitter adresinizi eklemelisiniz.- Böylece gündelik hayatta e-posta ileiletişim kurduğunuz kişiler, Twitter’daolduğunuzu öğrenmiş olacaktır.- Bir istatistiğe göre Twitter sayfasınızabakan kişilerin ortalama %40’ı Twitter’dasizi takibe almaktadır.-Sayfanıza bakan kişi sayısını arttırmak vekişilerin sizi takip etmelerini sağlamakiçin ise paylaşımlarınızın kaliteli olmasınaözen gösterin.
 14. 14. 7. Hediyeler Verin!- Diğer tüm maddeleri tamamladıktan Başlangıçsonra, yapmanız gereken bu maddeTwitter takipçileriniz sayısına en büyüketki sağlayacak adımdır.- Yan tarafta detaylı görüldüğügibi, takipçilerinize ufak hediyelervereceğiniz yarışmalar düzenleyerek, dahaçok kişiye ulaşabilir, daha hızlı takipçikazanabilirsiniz.- Bunun yaparken unutmamanız gerekentek şey ise; “Tutmayacağınız sözlervermeyin!”Böyle bir kampanyanın sonucu merak ediyor musunuz? Sonucu diğer sayfada
 15. 15. 7. Hediyeler Verin! 14 Eylül’de yazdığım ilk mesajın ardından 15 Eylül’de sonucu bildiren bazı mesajlar İlerleme paylaşarak hediyeyi kazananı açıkladım. SonuçArdından kazanan tarafından yazılanmesajları yanda görebiliyorsunuz.
 16. 16. ... Sonuç;Aktif ve etkin bir Twitter kullanımı için 7 önemli ipucununyer aldığı bu sunum umarım Twitter kullanımınıza faydasağlayacaktır.Bu örneklerin aktif olarak kullanıldığı bir hesap görmekisterseniz @alibabaoglan adresine girerek beni takibealabilirsiniz.
 17. 17. Sunumu İndirin;bu sunumu Türkçe olarak indirmek için;http://bit.ly/twitter-7-enetkin-yontembu sunumu İngilizce olarak indirmek için;http://bit.ly/twitter-7-effective-ways
 18. 18. Ali Rıza BABAOĞLANhttp://twitter.com/alibabaoglan http://alibabaoglan.com
 • OnurKafal

  Jun. 3, 2014
 • XiLoNeN

  Oct. 5, 2012
 • HilalKorkmaz

  Sep. 6, 2012
 • c_l_mkocakk

  Mar. 7, 2012
 • mustafaduran

  Oct. 19, 2011
 • anilerensoy

  Oct. 19, 2011
 • gddincer

  Oct. 18, 2011

Türkiye’de hızla yükselen sosyal medya trendi olan Twitter hakkında merak edilen etkin kullanım hakkında bir sunum hazırladım. Twitter’ın ne olduğu ve nasıl kullanılacağından ziyade, Twitter’i etkin kullanmak için atılması gereken 7 önemli adım ve bazı detaylar bu sunumda yer alıyor.

Views

Total views

131,661

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

117,163

Actions

Downloads

0

Shares

0

Comments

0

Likes

7

×