Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

6

Share

Download to read offline

ÇEKİM TEKNİKLERİ

Download to read offline

ÇEKİM TEKNİKLERİ

 1. 1. ÇEKİMTEKNİKLERİ
 2. 2. POZLANDIRMAPozlama sırasında, objektif ve obtüratör açık kalırlar. Bu süreiçinde, görüntünün oluşması başlar. Görüntü oluşma süresinpozlama denir.
 3. 3. Çeşitli Konularda Pozlandırma Problemleri Normal manzara fotoğrafları : Genellikle yansıyan ve gelen ışık ölçümleri doğrudankullanılabilir. Bir fark varsa ortalaması alınır.Kapalı havada gökyüzü aşırı ışıklı olacağındanpozometreyi gök ışığından korumak gerekir.
 4. 4. Ters ışıkta aydınlatılmış konular : Önce bu konulardan ne beklendiği saptanır. Siluet?Portre? Portre ise konunun bize bakan tarafından ölçüm yapılır.
 5. 5. Hareketli konuların çekimi : Genel olarak önceden ölçüm yapılır. Ya da yerine koymametodu ile ölçüm yapabiliriz. Çoğu fotoğrafik obje için hareketlilik önemli bir özelliktir. Ancakhareket durağan bir ortam olan fotoğrafta doğrudan verilemez.. Ancak hareket doğrudanverilemese de hareket hissi bazı grafik yollarla uyandırılabilir.
 6. 6. Alan derinliği ve koşulları Alan derinliği, netliğin ayarlanmış olduğu yüzeyin gerisinde ve ötesinde uzanan netlik bölgesidir. Yani fotoğrafın ön plandaki en net bölge ile arka plandaki en net siluet bölge arasındaki uzaklıktır.Cismin uzaklığı : Yakındaki cisimlere yapılan netleme ile daha az, uzaktaki cisimlereyapılan netleme ile daha fazla net alanderinliğine sahip oluruz.
 7. 7. Objektifin odak uzaklığı : Uzun odaklı objektifler geniş açılı objektiflere göre daha kısa netalan derinliğine sahiptirler.
 8. 8. 100mm, f: 22 uzun odaklı objektifin net alan derinliği azdır(28mm, f:22 geniş açılı objektifin net alan derinliği fazladır
 9. 9. Diyaframın açıklığı : Diyafram kısıldıkça net alan derinliği artar ancak diyafram çapıbüyüdükçe olarak azalır.net alan derinliği de buna paralel
 10. 10. 100 mm, f:22100 mm f:4
 11. 11. 200mm f/2
 12. 12. 200 mm f/2.8
 13. 13. HİGH-KEYGenellikle bu teknik kullanılırken arka fon beyazdır.Makinanın bize verdiği normal (tam pozlama) değerleriyerine birkaç stop fazla pozlanarak uygulanır.
 14. 14. High -Key fotoğraf tekniği aslında beyaz arka fon üzerinde beyaz çekim demektir. Bu tarz fotoğraf berraklık, duruluk, hafiflik gibi duyguları aktarır.Böyle bir çekimi yapmak oldukça basittir.
 15. 15. LOW-KEYlow-key tekniği daha çok fotoğraflara dramatik bir görünümkatmak ve ana hatları belirginleştirmek için kullanılır. fotoğraftakullanılan fon genellikle siyahtır.bu teknik uygulanırken makinanın normal yani tam pozlamadeğerleri yerine fotoğraf birkaç stop eksik pozlandırılır.
 16. 16. PAN TEKNİĞİ• Pan tekniği, hareket eden nesnenin hareketini, hız hissini verecek şekilde kareye aktarmada kullanılır. Tahmin edilenin aksine pan tekniğini uygularken hızlı enstantane değil yavaş enstante kullanılır. Çekilen hareketlinin hareketini yaptığı yöne doğru fotoğraf makinesi döndürülerek hareket halindeyken deklanşöre basılır. Her nekadar elle çekilebilsede bir tripod veya monopod yardımıyla daha iyi sonuçlar alınabilir.
 17. 17. PANORAMAKullandığınız ekipmanla tek kareye sığmayan konuların birden fazlasayıda fotoğraf çekilip birleştirilerek tek görsel elde etme amaçlıçalışmak olarak tanımlandırılabilir.bu teknikte iyi sonuçlar elde etmek istiyorsak bir tripod yardımıylakonunun taranması sağlanarak hareket edilebilir.Elde ettiğimiz fotoğrafları bilgisayarımızda bir yazılım sayesindebirleştirerek (photoshop, panaroma maker, …) görmekistediğimiz tek görselimizi elde edebiliriz
 18. 18. HDR (High Dynamic Range)En az 3 farklı pozlama ile özellikle bulutlu ve kapalı mekanlardahareketsiz karelerin tripod yardımıyla yakalanması ve bir resimişleme programıyla üst üste yerleştirilerek birleştirilmesiyle oluşur.hdr çekimlerinde bir tirpod kullanmak gerekir. Tam olarakpozlayıp çektiğimiz fotoğrafın dışında, kadrajımızı bozmadanbirtane eksik pozlanmış ve birtane artı pozlanmıs halleriniçektikten sonra üst üste bir program yardımıyla koyarakişlenmesidir.İyi sonuçlar yakalamak için sıralı olarak pozlanmıs en az 3fotoğraf gerekmektedir.
 19. 19. IŞIKLA BOYAMAIşıkla boyama sanatı, genellikle karanlık ya da fazla ışığamaruz kalmayan bir ortamda, bulb modunu kullanarakherhangi bir ışık kaynağı (genellikle fener) ile, çalışılankonuda istenilen yerlere ışık düşürülerek filme (sensöre)yansıması şeklinde uygulanır.Bu teknik uygulanırken bir tripod, kumandaya ve biryardımcıya  ihtiyaç duyulabilir.
 20. 20. UZUN POZLAMAYILDIZ POZLAMASIDENİZ POZLAMALARIYILDIRIM ÇEKİMLERİAslında genel olarak çekim teknikleri ışıkla boyamaya benzerdir.Bir tirpod ve kumanda ile iyi sonuçlar alınabilir. Makinanınenstantane hızı BULP moduna alınır ve pozlama süresi de göreverilen diyafram değerleri ile uzun pozlama gerçekleştirilir.Havanın karanlık olması ortamın ışıklı olması gibi etkenlerpozlama süresini ve diyafram ayarlarını değiştirmekte bunun içindeneme yanılma yoluna gidilmelidir.
 21. 21. ZOOM PATLAMASI Zoom in / zoom outOdak uzun uzaklığı değişebilen lenslerde konunun anatemasını vurgulamak için için kullanılır. Bu teknikkullanılırken mutlaka odak uzaklığı değişebilen lenslerkullanmak gerekir. Deklanşöre basılırken aynı anda lensinzoom halkası ileri veya geri hareket ettirilerek çekimgerçekleştirilir.
 22. 22. ÖRNEK FOTOĞRAFLAR
 • SinanKaraka

  Nov. 21, 2017
 • MuratADIYAMAN

  Mar. 22, 2017
 • Meltemrer

  Dec. 26, 2015
 • hakanoguz

  Aug. 6, 2015
 • skyhan

  Mar. 26, 2015
 • mesutsenhisar

  Mar. 2, 2015

Views

Total views

14,859

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

67

Actions

Downloads

334

Shares

0

Comments

0

Likes

6

×