Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Carl Jung, Kolektif
Bilinçaltı ve Arketipler
Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Pazarlama İletişimi Yüksek Lisan...
Carl Gustav Jung


İsviçreli ünlü psikiyatr, analitik
psikolojinin kurucusu



Bir süre Freud'un öğrencisi
olsa da daha ...
Jung’un Analitik Kuramı
Ego
 Kişisel Bilinçaltı
 Kolektif Bilinçaltı


Etmenlerini içerir
Kolektif Bilinçaltı 1
Genetik
köklerde bulunan etmenlerin kitle
psikolojisini belirlemesini, etrafa
sinen enerjinin birbir...
Kolektif Bilinçaltı 2


Jung’a göre beynimizde atalarımızdan kalma
tasarımlardır.



Kolektif bilinçaltı dünyanın neresi...
Kolektif Bilinçaltı 3
Jung der ki
“Ruhsal kalıtım dünyamıza, ortak bilinçaltı adını verdim.
Bilinçliliğin içerdiklerinin t...
Kolektif Bilinçaltı 4
Jung tarafından ortaya atılan kolektif
bilinçaltı kavramı, insanın atalarından
kendisine geçen ve gü...
Arketip Nedir?
Arketip 1


Jung’un psikoloji dünyasına kazandırdığı
“arketip” terimi, psikoloji literatüründe,
algılamamızı örgütleyen, ...
Arketip 2
Jung’a göre,


Arketip, dünyaya belli bir yönde tepki vermede doğuştan gelen bir eğilimdir.



Sayısız kuşak t...
Akretip 3


Arketipleri mitlerde bulma şansına sahibiz.



Jung, mitlerin arketiplerin temsilcileri
olduğunu söylemiştir...
Arketipler Başka Nerede İfade
Bulur?


Dinler








Rüyalar
Edebiyat

Fanteziler
Folklör
Arketipler Nerelerde Uygulanır?



Görsellerde



Fikirlerde



Temalarda



Karakter yaratımında



Sembollerde



...
Kahramanlık Arketipler


Savasçı Kahraman (Odysseus):
Tanrısallığa yakın bir
kahramanın karşılaştığı zorluk ve
fiziksel s...
Dikkat!
Arketip kahramanlar hikayede hep bir
yolculuk içindedir
Arketip Yolculuk Çeşitleri











Kimlik arayışı
Söz verilmiş toprakları bulmak orda yerleşim kurmak
İntikam...
Kahramanın Yolculuk Etapları


Etap1 KALKIŞ: Kahraman isteksiz
olmasına rağmen macera kahramanı
davet eder.



Etap2 BAŞ...
Kahramanın Yolculuğunun
Karakteristiği 1









Kahraman saf ve tecrübesizdir.
Kahraman canavar yada korkunç bir...
Kahramanın Yolculuğunun
Karakteristiği 2











Kahraman doğduğu topraklara kılık değiştirerek yada bilinmey...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

35

Share

Download to read offline

Carl Jung, Kolektif Bilinçaltı ve Arketipler

Download to read offline

Analitik Psikoloji'nin babası Carl Jung ve onun kolektif bilinçaltı tanımı üzerine temel bilgileri barındıran bir sunum
Bu sunumda arketip kavramına değinilmiş ve ayrıca hikaye anlatımında arketiplerin kullanımı hakkında bilgi verilmiştir.

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Carl Jung, Kolektif Bilinçaltı ve Arketipler

 1. 1. Carl Jung, Kolektif Bilinçaltı ve Arketipler Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Hikaye Anlatımı Dersi C.Can YÜKSEL
 2. 2. Carl Gustav Jung  İsviçreli ünlü psikiyatr, analitik psikolojinin kurucusu  Bir süre Freud'un öğrencisi olsa da daha sonra kendi kişilik ve bilinçaltı kuramlarını geliştirmiştir.  Yarattığı kolektif bilinçaltı ve arketip kavramlarıyla hatırlanır. Analitik Psikoloji’si ile tanınır
 3. 3. Jung’un Analitik Kuramı Ego  Kişisel Bilinçaltı  Kolektif Bilinçaltı  Etmenlerini içerir
 4. 4. Kolektif Bilinçaltı 1 Genetik köklerde bulunan etmenlerin kitle psikolojisini belirlemesini, etrafa sinen enerjinin birbirinden ayrı bireylerde ve ayrı mekân ve zamanlarda benzer dışavurumlar ve düşünsel y önelişlerde bulunmasını sağlayan bilinçaltı etmenidir.
 5. 5. Kolektif Bilinçaltı 2  Jung’a göre beynimizde atalarımızdan kalma tasarımlardır.  Kolektif bilinçaltı dünyanın neresinde olursa olsun insanın benzer ihtiyaçları benzer şekilde gidermesini açıklayan bir terimdir. Buna göre, insan bilinçaltında yer alan ve temel ihtiyaçlara dayanan bazı davranış, kişi ya da olaylar mitik dönemden, hatta yaratılıştan bu yana ortaklık arz eder.
 6. 6. Kolektif Bilinçaltı 3 Jung der ki “Ruhsal kalıtım dünyamıza, ortak bilinçaltı adını verdim. Bilinçliliğin içerdiklerinin tamamı, bireysel olarak edinilmiştir. Eğer insan ruhu, sadece ve sadece bilinçlilikten oluşsaydı, bireyin yaşamı sırasında ortaya çıkmamış olan ruhsal tek bir şey bulunmazdı… Fakat aslında bilincin kapsadıkları, sadece çevrenin etkisiyle ortaya çıkmadı, aynı zamanda bizim ruhsal kalıtımımız yani ortak bilinçaltı tarafından da etkilendi ve düzenlendi.”
 7. 7. Kolektif Bilinçaltı 4 Jung tarafından ortaya atılan kolektif bilinçaltı kavramı, insanın atalarından kendisine geçen ve günlük yaşamda farkında olmaksızın verdiği kararları etkileyen "arketip" kavramına denk düşer.
 8. 8. Arketip Nedir?
 9. 9. Arketip 1  Jung’un psikoloji dünyasına kazandırdığı “arketip” terimi, psikoloji literatüründe, algılamamızı örgütleyen, bilinç içeriklerini düzenleyen, değiştiren ve geliştiren yapılar olarak tanımlanmaktadır.  Jung arketipleri kolektif bilinçaltının çekirdek yapıları olarak ifade eder.
 10. 10. Arketip 2 Jung’a göre,  Arketip, dünyaya belli bir yönde tepki vermede doğuştan gelen bir eğilimdir.  Sayısız kuşak tarafından tekrar tekrar karşılaşılan yaşantılara maksimum düzeyde tepki vermek yönünde oluşur.  Herhangi bir yaşantıya yönelik arketipler evrenseldir ve her kuşakta yer alan üyeler bu deneyimleri yaşar. Örneğin yılandan korkmak… Bunun için yılanla karşılaşmamız gerekmez. Bu korku kuşaklar boyu edinilen yaşantılar sonucu kazanılmıştır.
 11. 11. Akretip 3  Arketipleri mitlerde bulma şansına sahibiz.  Jung, mitlerin arketiplerin temsilcileri olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla mitlerde ve mitsel öykülerde gördüğümüz karakterlerin ve olay örgülerinin her birinin bir arketipe tekabül ettiğini söyleyebiliriz.
 12. 12. Arketipler Başka Nerede İfade Bulur?  Dinler     Rüyalar Edebiyat Fanteziler Folklör
 13. 13. Arketipler Nerelerde Uygulanır?  Görsellerde  Fikirlerde  Temalarda  Karakter yaratımında  Sembollerde  Örgü yaratımında
 14. 14. Kahramanlık Arketipler  Savasçı Kahraman (Odysseus): Tanrısallığa yakın bir kahramanın karşılaştığı zorluk ve fiziksel savaşlar.  Aşk Kahramanı (Beyaz Atlı Prens): Pür aşkın motive ettiği arayış.  Günah Keçisi Kahraman (İsa): Başkaları için acı çeken  Süper Kahramanlar: Normal insan özelliklerinin üzerinde, abartılı, çoğu kez ilahi güce sahip doğaüstü kahraman. Toplumun parçası değillerdir ama toplum onlara yine de ihtiyaç duyar.
 15. 15. Dikkat! Arketip kahramanlar hikayede hep bir yolculuk içindedir
 16. 16. Arketip Yolculuk Çeşitleri           Kimlik arayışı Söz verilmiş toprakları bulmak orda yerleşim kurmak İntikam arayışı Savaşçının insanları kurtarmak için yolculuğu Aşk arayışı (prensesi kurtarmak) Bilgi içinde yolculuk Trajik arayışı: diyet ödeme veya kendini inkar Boşuna gitmek (The fool’s errand) Tehlikeli toprakları tehlikeden kurtarma arayışı Kutsal kase arayışı (insanın mükemmelliği arayışı)
 17. 17. Kahramanın Yolculuk Etapları  Etap1 KALKIŞ: Kahraman isteksiz olmasına rağmen macera kahramanı davet eder.  Etap2 BAŞLANGIÇ: Kahraman olgun bakış açısıyla yeni ve tehlikeli bir dünya için eşik geçer.  Etap3 DENEMELER YOLU: Kahramana doğaüstü yardım verilir, güç, beceriklilik, dayanıklılık ve sabır bağışlanır.  Etap4 İÇTEKİ MAĞRA: Kahraman içerdeki nir mağara, bir yeraltı geçidine, ya da büyük bir davanın derinliklerine iner. Bazen bu yer kahramanın kendi zihni içinde de olabilir. Bu nedenle davanın, kahraman bir şekilde-fiziksel, duygusal ya da ruhsal olarak yeniden doğurduğunu görürüz.. Bu deneyim sayesinde, kahraman değişir.  Etap5 – DÖNÜŞ VE TOPLUMA YENİDEN ENTEGRASYON: Kahraman yeni bilgeliğini üretkenliğe dönüştürür ve çevresine hükmeder.
 18. 18. Kahramanın Yolculuğunun Karakteristiği 1         Kahraman saf ve tecrübesizdir. Kahraman canavar yada korkunç bir adamla karşılaşır. Kahraman tuhaf ve bilgin bir mentorla karşılaşır. Kahraman bazen ilham veren veya rehberi olan kadın için yıllarını harcar. Kahraman yolculuğa çıkar, bu yolculuktan ders çıkarır, bir şekilde değişir ve eve döner. Kahraman insan boyu kadar suları aşar yada köprülerden geçer. Kahraman şehir dışında doğar-büyür. Kahramanın kökeni gizemlidir yada kahraman küçük yaşta yakınlarını kaybetmiştir; hayvanlar yada bilge korumcılarca büyütülmüştür
 19. 19. Kahramanın Yolculuğunun Karakteristiği 2           Kahraman doğduğu topraklara kılık değiştirerek yada bilinmeyen olarak döner. Kahraman özeldir. Bir kültürü veya bir ülkeyi temsil eder. Kahraman değerli ve özel bir şey için mücadele eder. Kahraman ilahi veya doğa üstü güçlerden yardım alır. Kahramana rehber biri yada birileri vardır. Kahraman bir geçiş ayinine veya bir başlangıca girer: olgunlaşarak çıkar. Kahraman başlangıçta bir tören veya ritüele maruz kalır. Kahramanın sadık yol arkadaşları olur. Kahraman testlerle veya yarışlarla fiziksel ve zihinsel olarak kendini ve mükemmelliğini kanıtlamaya çalışır. Kahraman kapanmayan bir yaradan acı çeker. Bazen bu üstesinden gelemeyeceği duygusal ve ruhsal bir yara olabilir.
 • bilgegeyik

  Jun. 3, 2021
 • GokkceKurtElitez

  Jun. 29, 2020
 • HalitMuzafferGke

  Apr. 18, 2020
 • MehmetDoblan

  Jan. 28, 2020
 • muratkaraktk1

  Dec. 27, 2019
 • GrkanEvingr

  Nov. 18, 2019
 • zgeDurer

  Sep. 16, 2019
 • EmreDarmanc

  May. 9, 2019
 • GrkemKarazm

  Apr. 9, 2019
 • BaharCan1

  Dec. 10, 2018
 • Sadem123

  Oct. 14, 2018
 • ByTanzer

  Mar. 11, 2018
 • Gktuorum

  Mar. 10, 2018
 • MirayEkmekiler

  Jan. 22, 2018
 • zeisenberg

  Jan. 21, 2018
 • NailAYDIN3

  May. 16, 2017
 • GuldaBayar

  May. 4, 2017
 • KardelenYldz

  Dec. 14, 2016
 • VolkanArslan6

  Dec. 8, 2016
 • AydnDemirci

  Dec. 4, 2016

Analitik Psikoloji'nin babası Carl Jung ve onun kolektif bilinçaltı tanımı üzerine temel bilgileri barındıran bir sunum Bu sunumda arketip kavramına değinilmiş ve ayrıca hikaye anlatımında arketiplerin kullanımı hakkında bilgi verilmiştir.

Views

Total views

49,424

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

23

Actions

Downloads

407

Shares

0

Comments

0

Likes

35

×