Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
birkaciyiadam.org
iyilik bulaşıcıdır...
Ön Bilgilendirme
birkaciyiadam.org başvurularından gelen mesajlardaki ortak
sorulara cevap olarak bu kısa bilgilendirme su...
Nasıl bir organizasyon?
Tamamen gönüllü ve kar/para/ünvan peşinde
koşmayan kişilerin, ihtiyacı olan diğerlerine
yardım ama...
Başvurmadan önce:
Bir ürün/çözüm fikriyle değil, bir sorun/ihtiyaçtan yola çıkarsanız daha iyi
Ticari bir girişimse, müşte...
Nasıl Başvuru yapılıyor?
Şimdilik basitçe selam@birkaciyiadam.org
adresine e-posta atıp fikrinizi/projenizi veya
ihtiyacın...
Başvurunca neler oluyor?
Başvurularınız inceleniyor, isteğiniz yeterince anlaşılır ve
somutsa online bir panoya konuyor ve...
Ne kadar sürede sonuçlanıyor?
Başvurularınıza bazen aynı gün bazen de haftalar süren bir
süre sonunda cevap verebiliyoruz....
Destek isteğim kabul edildi. Sonra?
İsteğinizin niteliğine ve atılması gereken adımlara göre
hızla sorduğunuz soruya cevap...
Destek verme kriterleriniz neler?
Belirlediğimiz standart bir kriterimiz yok. Ancak;
● Komple proje isteklerine olumlu cev...
Teknoloji dışındaki istekler
Aşağıdaki konularda danışmanlık/mentörlük yapıyoruz:
Startup danışmanlığı
Co-founder bulma
Hi...
Neleri hiç değerlendirmiyoruz!
“Bu fikrimi alın, projeyi yapıp bana verin, size
hisse/para/ödül vereyim...” türü yaklaşıml...
Toplantı/Görüşme mümkün mü?
Evet mümkün, ancak bu tamamen gönüllülerimizin kendi
kararında, resmi bir yapımız yok.
Yüz yüz...
Desteğiniz karşılığında beklentiniz?
Hiç bir şey. Kesinlikle.
Eğer size faydamız olduysa, eksiğinizi tamamladıysak,
projen...
Fikrim çalınır mı?
Tüm girişim dünyası şunu bilir:
“Değerli olan iş fikriniz değil, onu hayata geçirmenizdir.”
Fikirlerini...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×
Upcoming SlideShare
Founder Institute Presentation on Startup Team and Advisors
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

1

Share

Download to read offline

Birkaciyiadam.org

Download to read offline

Birkaiyiadam.org oluşumu, fikrini hayata geçirmek isteyenlere karşılıksız yardım için bir araya gelmiş gönüllü bir girişimdir. Fikriniz varsa ve destek arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Birkaciyiadam.org

 1. 1. birkaciyiadam.org iyilik bulaşıcıdır...
 2. 2. Ön Bilgilendirme birkaciyiadam.org başvurularından gelen mesajlardaki ortak sorulara cevap olarak bu kısa bilgilendirme sunumu hazırlanmıştır. Lütfen başvuru yapmadan (ya da yapınca) buradaki bilgileri dikkatlice okuyun. Hala sorunuz varsa selam@birkaciyiadam.org adresine e-posta atıp sorunuzu sorabilirsiniz. Geç de olsa cevaplarız.
 3. 3. Nasıl bir organizasyon? Tamamen gönüllü ve kar/para/ünvan peşinde koşmayan kişilerin, ihtiyacı olan diğerlerine yardım amacıyla bir araya geldiği bir platform. Çoğumuz teknik ve yazılım/tasarım kökenli, ayrıca iş geliştirme vb. alanlarda deneyimliyiz.
 4. 4. Başvurmadan önce: Bir ürün/çözüm fikriyle değil, bir sorun/ihtiyaçtan yola çıkarsanız daha iyi Ticari bir girişimse, müşterinizin kim olacağını yani size parayı kimin ödeyeceğini düşünüyorsanız onlarla irtibat kurup sorunu teyit edin, çözümünüzü anlatın, ürün/hizmete para verip vermeyeceklerini anlamaya çalışın. Fikrinizin bir benzeri yapılmıştır. Kesinlikle! Araştırın, bulun, başarılı ya da başarısız örnekleri inceleyin, yapılmış hataları tekrarlamayı önlersiniz böylece. Kaç kişiye ürünü satabilirsiniz. “Dünyadaki tüm kadınlar bunu alır/kullanır” türü varsayımlardan uzak durun. “25-30 yaş grubunda, üniversite mezunu, büyük şehirde çalışan ve yaşayan kadınlar” gibi bir hedef kitle tanımlayabilmek çok daha değerli ve önemlidir. Olabildiğince daraltarak hedef kitle belirleyin. Pazaryeri fikriniz varsa, “yumurta tavuk problemi” nedir öğrenin… Fikriniz için olabildiğince çok kişiden görüş alın. Tanıdıklardan değil, yabancılardan
 5. 5. Nasıl Başvuru yapılıyor? Şimdilik basitçe selam@birkaciyiadam.org adresine e-posta atıp fikrinizi/projenizi veya ihtiyacınızı özetleyerek. Daha kolay başvuru yollarını da araştırıyoruz.
 6. 6. Başvurunca neler oluyor? Başvurularınız inceleniyor, isteğiniz yeterince anlaşılır ve somutsa online bir panoya konuyor ve gönüllülerimiz kendi alanlarıyla ilgili ise sizinle temas kuruyorlar. Bazen bir kaç kişi kendi arasında tartışarak nasıl destek verilebileceğini belirlemeye çalışıyorlar. İhtiyacınızı anlayabilmek için gerekirse size ek sorular soruyoruz.
 7. 7. Ne kadar sürede sonuçlanıyor? Başvurularınıza bazen aynı gün bazen de haftalar süren bir süre sonunda cevap verebiliyoruz. Ancak ilk yoğunluk atlatıldı, artık en geç birkaç gün içinde başvurularınıza cevap vermeye başladık. Destek süresi, istenilen destek tipine, ekipte bu yetkinlikte kişilerin olmasına ve zamanlarına göre değişiyor.
 8. 8. Destek isteğim kabul edildi. Sonra? İsteğinizin niteliğine ve atılması gereken adımlara göre hızla sorduğunuz soruya cevap vererek sorununuza çözüm önerebileceğimiz gibi, haftalara hatta aylara yayılacak bir proje de gündeme gelebilir. Destek süresi, gönüllülerimizin ayırabileceği zamana göre değişkenlik göstermektedir. Genelde önceden bir fikir veriyoruz.
 9. 9. Destek verme kriterleriniz neler? Belirlediğimiz standart bir kriterimiz yok. Ancak; ● Komple proje isteklerine olumlu cevap vermemiz çok zor. ● Sosyal amaç hedefleniyorsa komple projeleri de değerlendirmeye alıyoruz. ● Hiç araştırılmamış, sadece fikir seviyesinde, netliği ve hedefleri olmayan “projelere” ve “fikir uçuşmalarına” destek veremiyoruz.
 10. 10. Teknoloji dışındaki istekler Aşağıdaki konularda danışmanlık/mentörlük yapıyoruz: Startup danışmanlığı Co-founder bulma Hisse karşılığı proje/yazılım geliştirme Şirket kuruluş ve operasyonları Yatırımcı bulma Yatırımcı sunumu hazırlama Pazarlama Marka oluşturma Konumlandırma Strateji geliştirme Pazar araştırması Hedef kitle belirleme Fikir validasyonu
 11. 11. Neleri hiç değerlendirmiyoruz! “Bu fikrimi alın, projeyi yapıp bana verin, size hisse/para/ödül vereyim...” türü yaklaşımlar değerlendirmeye bile alamadığımız istekler. Kendiniz yapmanız gereken ve yapabileceğiniz işleri bizden istediğinizde de olumlu cevap veremiyoruz. Yatırımcı olup, para koymuyoruz.
 12. 12. Toplantı/Görüşme mümkün mü? Evet mümkün, ancak bu tamamen gönüllülerimizin kendi kararında, resmi bir yapımız yok. Yüz yüze, telefonla ya da Skype ile, e-posta ile, hatta dumanla bile haberleşebiliriz. Özellikle danışmanlık gereken işlerde karşılıklı görüşme işe yarayabilir. Sizinle irtibat kuran gönüllülerimize görüşme isteğinizi iletebilirsiniz.
 13. 13. Desteğiniz karşılığında beklentiniz? Hiç bir şey. Kesinlikle. Eğer size faydamız olduysa, eksiğinizi tamamladıysak, projenizi hayata geçirmenize katkıda bulunabildiysek, sizi mutlu edebildiysek bu bize yetiyor. Teşekkür bile beklemiyoruz. Ama siz de olanaklarınız ölçüsünde başkalarına yardım ederseniz mutlu oluruz...
 14. 14. Fikrim çalınır mı? Tüm girişim dünyası şunu bilir: “Değerli olan iş fikriniz değil, onu hayata geçirmenizdir.” Fikirlerinizin bir düzinesi 1 TL eder. birkaciyiadam.org ekibi gönüllü biçimde bir araya gelmiş ve yardımcı olmaya çalışan insanlar, kimsenin sizin fikrinizi çalmak gibi bir niyeti yok. Hala fikrinizin çok değerli olduğunu düşünüyorsanız bize yollamayın.
 • ertanatay01

  Mar. 20, 2015

Birkaiyiadam.org oluşumu, fikrini hayata geçirmek isteyenlere karşılıksız yardım için bir araya gelmiş gönüllü bir girişimdir. Fikriniz varsa ve destek arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Views

Total views

549

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

51

Actions

Downloads

3

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×