Kas yra gera pamoka? Kaip pasiruošti išoriniam mokyklos auditui? Ilmantė Bagdonė ir Nerija Baltrėnienė, bendrojo ugdymo mokyklų veiklos kokybės išorės vertintojos
1. KAS YRA GERA PAMOKA?
ILMANTĖ BAGDONĖ, NERIJA BALTRĖNIENĖ
Bendrojo ugdymo mokyklų veiklos kokybės išorės vertintojos
2. KAS YRA GERA PAMOKA?
Šiame seminare pristatysime:
o Šiuolaikinės pamokos samprata.
o Pamokos elementai.
o Pamokos stebėjimas.
o Pamokos aptarimas ir
analizavimas, įvertinant stebėtus
pamokos elementus.
26. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOKYMOSI UŽDAVINIAI
Sąlygos
Kuo
naudodamiesi...
Priemonės, šaltiniai,
žinios, gebėjimai,
nuostatos
Mokinių veikla
Kaip dirbdami
Metodai
Rezultatas
Ką mokiniai gebės Konkretus darbas
padaryti, pagaminti,
atlikti...
Kriterijus
Kas rodys, kaip
darbas atliktas
Vertinimo kriterijai,
normos
27. KAS YRA GERA PAMOKA?
Darbas grupėse
Suformuluoti vienos pamokos mokymosi
uždavinį pagal pateiktus formulavimo kriterijus
(7 min.)
28. KAS YRA GERA PAMOKA?
Kūno kultūros mokymosi uždavinys
o Turėdami standartinę šuoliaduobę, atsispyrimo
lentelę, įsibėgėjimo takelį, išmoksite pasirinkti
atstumą ir greitį iki atsispyrimo lentelės ir
taisyklingai atsispirti.
Rodikliai:
o Tikslus įsibėgėjimo atstumas
o Tinkamas įsibėgėjimo greitis
o Atsispiriamosios kojos tikslus pastatymas ant
lentelės
o Galingas ir staigus atsispyrimas
30. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokymosi uždavinių pavyzdžiai
o Naudodamiesi dokumentų medžiaga, žemėlapiu ir atlasu
atskleisite 2-4 I-ojo pasaulinio karo pasekmes Lietuvai,
apibūdinsite 1-2 siekius kovoti dėl nepriklausomybės.
o Prisiminę 7 vietos prielinksnius, savarankiškai atlikdami
užduotis pratybose, parašysite teisingai 5 sakinius iš 6 su šiais
prielinksniais.
o Remdamiesi savo patirtimi ir pateiktomis situacijomis,
išsiaiškinsime, kas yra ginčas ir dirbdami grupėse sukursite
garbingo ginčo 3-4 taisykles.
o Remdamiesi savo patirtimi ir pateikta vaizdine medžiaga bei
skaitiniais iš Biblijos, argumentuosite laisvės ir atsakomybės
santykį ne mažiau kaip 4 teiginiais
33. Mokinio
tipas
Tipo
bruožai
Svarstytojas
Atsargus, atidus,
analizuojantis iš visų
pusių, kartais
neryžtingas
Faktai, laikas
apmąstymams ir
refleksijai, galimybė
pagalvoti.
Namų darbai orientuoti
į skaitymą, save
reguliuojantis
mokymasis (SKAITYMAS)
Logiškas, racionalus,
integruojantis
duomenis į jau
egzistuojančius
modelius ar kuria
naujus
Racionalumas, pagrįstas
aiškinimas, modeliai ir
teorijos.
Kompiuterizuotas
mokymas, konceptualūs
modeliai, mokslinės
strategijos. (RAŠYMAS)
Praktiškas ir
žemiškas, siekiantis
praktinės naudos
Pasirengimas
bandymams, naujos
idėjos ir metodai,
praktiniai sprendimai ir
taikymas.
Tikslinga praktinė
patirtis, asmeninis
nusiteikimas, žinių ir
patirties kaupimas
Aktyvumas,
daugialypiškumas,
dalyvavimas,
sudominimas.
Grupiniai procesai,
mokymas orientuotas į
aktyvumą (KALBĖJIMAS)
Kodėl?
Teoretikas
Ką reikia
žinoti?
Pragmatikas
Kaip?
Veikėjas
Kas būtų,
jeigu?
Impulsyvus, greitai
suvokiantis, lankstus,
kaupiantis patirtį,
aktyviai veikiantis
Prioritetai
Pedagoginės
strategijos
(KLAUSYMAS)
34. Mokymosi stiliai
KAS YRA GERA PAMOKA?
(pagal V. Harris, R. Neuburg 2003)
oRegimasis (piešti paveikslėlius, žiūrėti mokomuosius
filmus, kurti plakatus, svarbiausias mintis pabraukti skirtingomis
spalvomis)
oGarsinis (skaityti garsiai ar pašnibždomis, klausyti
įrašytą tekstą, pasakoti, kartoti ritmiškai, klausyti muzikos mokantis)
oKinetinis (mokantis judėti, keisti ar pertvarkyti
mokymosi vietą, skaitant keisti kūno padėtį, emocionaliai reaguoti į
skaitytą tekstą)
51. 90 metų
80 metų
75 metų
70 metų
60 metų
50 metų
35 metai
18 metų
20 metų
12 metų
2 metai
4 metai
KAS YRA GERA PAMOKA?
Kas yra SĖKMĖ?
Uždirbti pinigus
Mylėtis
Vairuoti auto
Turėti draugų
Nedaryt į kelnes
Mokėti vaikščiot
68. Gera pamoka
KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokytojos Loretos Kazlauskienės surinktos
Jonavos Justino Vareikio pagrindinės mokyklos mokinių mintys
Kai nepajauti, kaip greitai pasibaigia
Kai dirbame grupėmis, diskutuojame
Kai mokytoja leidžia pasikalbėti, supranta juokus
Kai gauni kuo glaustesnę informaciją
Kai visi elgiasi drausmingai
Kai nesuprantantiems paaiškina atskirai
Kai pažymį sudaro keli darbų įvertinimai
Kai niekas netrukdo pamokos
Kai po pamokos nesijauti išsekęs
Kai užduoda nedaug namų darbų
Kai gera mokytojos ir mokinių nuotaika
Kai nebijo mokytojos, tačiau ją gerbia
Kai mokiniai viską supranta
Kai mokytojas tinkamai išaiškina pamoką
Kai įdomu dirbti, daug sužinai
Kai mokytojai leidžia išreikšti savo nuomonę