Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Upcoming SlideShare
Protokol'de Yiyecek İçecek Servisi Kuralları
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

3

Share

Download to read offline

Genel Servis Bilgisi

Download to read offline

Yiyecek İçecek Servisi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Genel Servis Bilgisi

 1. 1.  Her zaman GÜLERYÜZLÜ olun.  Her zaman saygılı olun.  Büyülü sözleri hep anımsayın “ Teşekkürler “, “ Lütfen “ gibi,  İstasyonunuzu terk etmeyin.  Dik ve düzgün durun. Herhangi bir yere yaslanmayın.
 2. 2.  Her zaman dikkatli olun.  Unutmayın, MİSAFİR HER ZAMAN HAKLIDIR.  Misafirlerimize her zaman zevkle hizmet ettiğinizi hissettirin.  Davranışlarınızla misafiri rahatlatın.  Çalışma alanlarında alçak sesle konuşun. İş arkadaşlarınızla özel konuşmalara girmeyin.
 3. 3.  Konuşmalarınız kısa ve ölçülü olsun.  Misafiri eleştirmeyin.  Samimi olun, fakat mesafeli davranın. Mümkünse, isimlerini kullanın.  Misafirimizi dikkatle dinleyin ve dinlediğinizi belli edin.  Misafirin sözünü asla kesmeyin.  Kendi sorunlarınızı kesinlikle misafire anlatmayın.
 4. 4.  Başkalarını kötülemeyin.  Siyasi, dini, üzücü v.b. konularda konuşmayın.  Misafirden hiç bir şey istemeyin.  Misafirlere yardımcı olun.  Salonda hızlı yürüyün, ama asla koşmayın.
 5. 5.  Misafir şikâyetlerini ( mümkünse olmadan önce ) bir üst yöneticinize bildirin.  Devamlı gelen misafirlerin alışkanlıklarını öğrenin  Misafirin önünde eğilmeyin.  Saat yönünde servis yapın.
 6. 6.  Kirli tabakları misafirlerin arkasında sıyırın.  Tabak ve diğer malzemeleri masaya koyarken nazik bir şekilde davranın.  Maşa servisinin uygulandığı durumlarda saat yönünün tersinde ilerleyin ve soldan, sağ elle servis yapın.  Yiyeceklerin şeklini bozmayın.  Kapalı bir oda varsa mutlaka kapıyı çalın.
 7. 7.  Püre türü yiyecekleri kaşıkla alıp, tabağa çatalla sıyırarak servis edin.  Masaya tabak servisinde; sol elde en fazla 2 tabak, sağ elde bir tabak taşıyın, bardakları kesinlikle elde taşımayın.  Masaya götürülen malzemeleri ( tabaklar hariç ) kesinlikle elde taşımayın.  Konuşan iki misafir arasına mümkün olduğunca girmeyin, başka bir imkan yoksa misafirlerden izin alarak masaya girin.  Sağ taraftan yaklaşırken sağ ayak, sol taraftan yaklaşırken sol ayak öne konularak masaya girin.
 8. 8.  Tabak taşırken parmaklarınızı tabakların yiyecek gelen kısmına dokundurmayın.  Bardakları alt kısımlarından nazikçe tutun.  Çorba kâse ve tabaklarını altlarına bir tabak koyarak taşıyın.  İçecek servisinde yuvarlak tepsiler kullanın, tepsinizi sol elde taşıyın.  Tepside uzun malzemeler tepsinin arka tarafına konulmalı ( büyük su şişelerini tepside taşımayacağımızı unutmamalıyız ), alçak malzemeler ön tarafa yerleştirilmelidir.
 9. 9.  Çay – kahve potlarının ağız kısımları tepsinin içine doğru bakmalıdır.  Tepsi vücuda yaslanmadan taşınmalıdır.  Masadaki kırıntıların sıyrılmasında özel bir alet kullanılmıyorsa, kumaş bir peçeteyi maşaya sıkıştırıp sağ elinize alın.  Bir ekmek tabağını sol elinize alın misafirin uygun tarafından masaya girin,  Tabağı masa kenarının altına yaklaştırın,
 10. 10.  Peçeteyi süpürge gibi kullanarak kırıntıları tabağın üzerine süpürün,  Süpürme bitince maşa ve peçeteyi tabağın üzerine koyarak masadan ayrılın.  Bir adet dahi olsa içinde izmarit olan kül tablası hemen değiştirin.  Kirli kül tablası üzerine temiz kül tablası konularak değiştirilir.
 11. 11.  Kirli kül tablasının üzerinde halen yanan bir sigara varsa misafirden izin istenmelidir ve kesinlikle sigaraya dokunulmamalıdır.  Kül tablaları boşaltılırken risk içerebilecek olaylardan kaçınılmalıdır.  İzmaritlerin iyice söndüğünden emin olmalıyız.
 12. 12.  Yemek servisine kadın konuklardan, onların içinde de şeref konuğu hanımdan başlanır  Servisi yapanlar yemek verdikleri kimsenin bazı özel durumlarına dikkat etmek mecburiyetindedirler.  Bazı kimseler yemeğin yağlı tarafından yemeyebilirler. Bu, sağlık veya, zevk nedeni ile olabilir.  Bu bakımdan köşesinde yağlı parçaları bulunan et parçalarını, servis yapıldığı sırada, Konuklar da ikaz etmek suretiyle, almayabilirler.  Konukların utanarak bu ikazı yapmamaları için hiç bir sebep yoktur
 13. 13. • Masada küçük çocuk varsa mutlaka ilgilenilmeli ilk ona servis yapılmalı ailenin rahat etmesi sağlanmalı. • Önce yaşlı hanımlardan başlayıp en son genç beylere servis yapılmalı. • Aile yemeklerinde aile büyüklerine öncelik verilir. • Masada ev sahibi ile muhatap olunmalı siparişler ondan alınmalı hesap ona getirilmeli.
 14. 14. • Yemek tabağı misafirin önüne konduğunda et, balık ve tavuk gibi yemeği meydana getiren ana unsur misafire en yakın kısımda olmalıdır. • Diğer tabaklar amblemler masaya düz olacak şekilde konmalı. • Kuverdeki yeri servis tabağına göre solda olan tabaklar soldan servis edilir ve soldan alınır. • Misafir masaya geldiğinde menü kartı ilk sayfası açık olarak verilmeli. • Misafirin yemek seçimi tamamlanınca yanına gidilmeli bir süre geçmesi beklenmeli.
 15. 15. • Misafire bilgi vermemi istediğiniz bir yiyecek içecek var mı diye sorulabilir. • Koridorlarda sağdan yürümeliyiz, öndeki kimseler haberdar ederek solundan geçilmeli. • Bir masada herkesin ilk yemeği birlikte servis edilmeli, ikinci yemek için arkadaşını bekleyip beklemeyeceği sorulmalı. • Birinci yemeği atlayan kişiye arkadaşını bekleyip beklemeyeceği sorulmalı. • Önce ekmek su servisi yapılmalı. Boşlar toplanırken ise en son ekmek tabağı alınmalı. • En son içeceğin bardağı misafir kalkmadan asla alınmamalı.
 16. 16. TEŞEKKÜRLER
 • EsraKaraaa1

  Apr. 9, 2021
 • EnesKkolu2

  Oct. 9, 2019
 • sonbaharalem

  Apr. 19, 2017

Yiyecek İçecek Servisi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Views

Total views

2,435

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

7

Actions

Downloads

63

Shares

0

Comments

0

Likes

3

×