Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Türkiye’de Google+
        Google+ Marka Sayfaları
           ve Örnekler


Volkan Aytan
Digital Marketin...
Google+,
Google tarafından sağlanan ürün ve hizmetlerin, birbirleri ile bir sosyal katmanda
            bağland...
Google+

En başa bir dönelim... 28 Haziran 2011 yılında Google+ sadece bireysel kullanıcıların
hizmetine sunuldu, 9 Kasım ...
Google+ ile...

Google+ ile kullanıcılar ve markalar, internet üzerindeki her türlü davranışlarını sosyal
çevrelerine taşı...
Google+, bir sosyal ağ’dan daha fazlası

Google dijital dünyaya her geçen gün bir yeni ürünüyle bilrikte karşımıza çıkıyor...
Google+ ve Türkiye

Google+’ın internet kullanıcı nüfusu gelişmekte olan ülkeler tarafından tercih ediliyor.
Emarketer tar...
Rakamlarla Google+
Google+ verilerini incelediğimizde;

Haziran 2012’de 250 milyon kayıtlı kullanıcıya sahipken, Eylül 201...
Rakamlarla Google+
Google+ Marka Sayfaları

Google+ sunduğu pek çok özellik ile markaların için birçok yeni olanak sunmakta.
Google+’ın en id...
Google+ Marka Sayfaları
   Marka Sayfası
Google+ Marka Sayfaları: Sosyal Arama

Google+, sosyal ağ ile arama sonuçlarını Google algoritmasını kullanarak birleştiri...
Google+ Marka Sayfaları: Sürekli Yenilik

Google tabiri caize tüm proje ve uygulamalarını tek bir çatı altında toplayarak ...
Türkiye Google+ Marka Sayfaları

Facebook’un aksine Google+ üzerinde en fazla kitleye ulaşan markaların yer aldığı
sağlam ...
Marka Sayfaları / Mecralar / Takipçiler

Socialbakers’ın verilerine göre Facebook Türkiye üzerinde yer alan marka sayfalar...
Türkiye Google+ Marka Sayfaları Sıralaması

Google+ markaları ve takipçi sıralamaları, Listede Socialbakers’da yer almayan...
Google+ Marka Sayfaları: The Bests

Google+ üzerinde en etkili markalar ve neden etkili olduklarına bakalım biraz…
Türkiye...
Google+ Marka Sayfaları: IKSV

IKSV Google+ sayfasında yapılan etkinliklerden, sanatla özdeşleşen isimlerden ve güncel
hab...
Google+ Marka Sayfaları: Volkswagen Türkiye

Volkswagen Türkiye Google+ sayfasında en son modellerinden, teknolojilerinden...
Google+ Marka Sayfaları: Turkish Airlines

Turkish Airlines Google+ marka sayfasında paylaştığı içeriklerde yeni kampanyal...
Google+ Marka Sayfaları: Android

Android Google+ marka sayfası üzerinde gerçekleştirilen iletişim çalışmalarında
kullanıc...
Google+ Marka Sayfaları: Mashable

Mashable Google+ marka sayfası üzerinde makalelerini kullanıcıların etkileşime geçeceği...
Google+ Marka Sayfaları: Google Chrome

Google Chrome Google+ sayfası üzerinde son yeniliklerden ve son teknolojik
ürünler...
Google+ Marka Sayfaları: Hangouts

Google+ Hangouts bir şekilde markalara ap ayrı bir fırsat tanıyor! Markaya gönül veren
...
G+ Hangouts: TOYOTA Onair

Toyota’nın baş mühendisi Google+ üzerinden yeni FT-Bh concept araçlarını hangouts ile
müdavimle...
G+ Hangouts: Open Api

Ayrıca Google+ Hangouts’ın geliştirilebilir Api’si sayeside markalar kendi ürünlerini
takipçilerine...
Teşekkürler…


Volkan Aytan
Digital Marketing & Community Management
You’ve finished this document.
Download and read it offline.
Upcoming SlideShare
Facebook Üzerinde Etkileşimimi Nasıl Daha Çok Arttırırım ve Facebook Edgeranking
Next
Upcoming SlideShare
Facebook Üzerinde Etkileşimimi Nasıl Daha Çok Arttırırım ve Facebook Edgeranking
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

3

Share

Google+, Turkiye Pazari ve En İyi Örnekler

Download to read offline

Google+ ve Google+ Marka Sayfalarını anlattığım bu sunumda Türkiye'de Google+ marka sayfaları sıralaması ve Türkiye'den en iyi örnekler yer almaktadır.

Sunum ile ilgili düşüncelerinizi vaytan86@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Google+, Turkiye Pazari ve En İyi Örnekler

 1. 1. Türkiye’de Google+ Google+ Marka Sayfaları ve Örnekler Volkan Aytan Digital Marketing & Community Management
 2. 2. Google+, Google tarafından sağlanan ürün ve hizmetlerin, birbirleri ile bir sosyal katmanda bağlandığı ve bütünleştiği bir catı.
 3. 3. Google+ En başa bir dönelim... 28 Haziran 2011 yılında Google+ sadece bireysel kullanıcıların hizmetine sunuldu, 9 Kasım 2011’de ise Google+ marka sayfalarını da hizmete açtı, bu şekide markaların ilgisini de kazanmış oldu. 9 Kasım’dan önce pek çok marka bireysel kullanıcı hesabı acsa da, bu hesaplar sonradan inaktif edilip, Google+ Brand Pages’a geçildi. Bilirsiniz marka sayfaları ne zaman açılacak diye kullanıcılar dijital ortamda dil döküyorlardı. ...ve Google, Google+ kullanıcı hesapları ve marka sayfaları için yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor.
 4. 4. Google+ ile... Google+ ile kullanıcılar ve markalar, internet üzerindeki her türlü davranışlarını sosyal çevrelerine taşıyabiliyorlar. Kullanıcılar internet üzerinde arama yapıyorlar, video izliyorlar, mobil telefonlarından bağlanıyorlar, display reklamlara ulaşıyorlar, fırsatları değerlendiriyorlar ya da bir yer de check-in olabiliyorlar. Google+ bu aşamalarda kullanıcının yanında yer alarak bu bilgileri arkadaşlarına ulaştırırken aynı anda bilgiyi paylaşabilme ve tavsiye etme olanağı da sunuyor ve bunu sizin seçtiğiniz çevreye iletiyor direkt olarak.
 5. 5. Google+, bir sosyal ağ’dan daha fazlası Google dijital dünyaya her geçen gün bir yeni ürünüyle bilrikte karşımıza çıkıyor ya da başarılı bir oluşumu kendi bünyesine dahil ederek dikkatleri üzerine çekiyor. Artan ürünler ve projeler beraberinde bir fikri ortaya çıkardı, bu da ürünlerin ve projelerin hepsini (docs, youtube, play, search, picassa... vb.) bir çatı altında toplamak, ve bu ürünleri kullanan kitleyi diğer ürünleri kullanmaya da yönlendirmek. Yani Google’ın tüm meyvelerini tek bir sepette toplamak ve bunları kullanıcılara sunmak. Bu iç görüden hareketle oluşturulan Google+ Google’ın ‘Google 2.0’a geçişi olarak nitelendiriliyor.
 6. 6. Google+ ve Türkiye Google+’ın internet kullanıcı nüfusu gelişmekte olan ülkeler tarafından tercih ediliyor. Emarketer tarafından yayınlanan aşağıdaki listeye göre de en fazla kullanıcısı olan ülkeler arasında Türkiye 9. sırada yer alıyor.
 7. 7. Rakamlarla Google+ Google+ verilerini incelediğimizde; Haziran 2012’de 250 milyon kayıtlı kullanıcıya sahipken, Eylül 2012 itibarı ile kayıtlı 400 milyon kullanıcıya sahip, Haziran 2012’de 150 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahipken, Eylül 2012 itibarı ile 200 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip, Ayrıca günlük Google+’ı ziyaret eden kullanıcılar ortalama 12dk zaman geçiriyorlar, Türkiye’de özel olarak bu rakamlarla ilgili çalışma yapılmamış olsa da emarketer.com’un verileri ile 9.6 milyon kullanıcıya sahip olduğunu biliyoruz.
 8. 8. Rakamlarla Google+
 9. 9. Google+ Marka Sayfaları Google+ sunduğu pek çok özellik ile markaların için birçok yeni olanak sunmakta. Google+’ın en iddiaalı olduğu özelliklerden biri Hangout. Hangouts özelliği ile aynı anda 10 kişilik bir video chat yapabiliyorken, hangouts on air özelliğini kullanarak bu gorüşmeyi sosyal çevreleriniz ile paylaşabiliyorsunuz. (YouTube üzerinden direkt link) Ayrıca Google+ Hangouts’ın açık Api’si ile de uygulama geliştirip, markanız için uygulama oluşturabiliyorsunuz. (Hangouts Api’lerini hangouts’ı başlattığınızda sol menüde görebilirsiniz.)
 10. 10. Google+ Marka Sayfaları Marka Sayfası
 11. 11. Google+ Marka Sayfaları: Sosyal Arama Google+, sosyal ağ ile arama sonuçlarını Google algoritmasını kullanarak birleştiriyor. Google+ üzerinde kullanıcılar +1 ile içerikleri pushladığında, bu içerik otomatik olarak arama sonuçlarına da yansıyor. Yani sizin Google+ üzerine paylaştığınız içerikler otomatik olarak arama sonuçlarında da yer alıyor. Bu da markanın SEO çalışmalarına katkıda bulunuyor. Yapılan bir araştırmada, Google+ marka sayfalarının Google arama reklamlarından aldığı geri dönüşlerde bir artış gözlemlenmekte. Bu konu ile ilgili olarak Garanti Bankası’nın case’ine bakabilirsiniz.
 12. 12. Google+ Marka Sayfaları: Sürekli Yenilik Google tabiri caize tüm proje ve uygulamalarını tek bir çatı altında toplayarak kullanıcılar tek hesap üzerinden farklı ürünlere erişebilme imkanı sağlayacak. Gmail hesabı olan bir kişinin aynı hesap üzerinden YouTube’da video da paylaşabilecek, blogger hesabını da kontrol edecek ve diğer özellikleri de kullanabilecek. YouTube entegrasyon, Multi Tasking, Blog Entegrasyonu, Mobil uyumluluk, Google Maps, Open Code Apps, Etkinlikler ve pek çok gelişmekte olan özellik Google+ ile tek bir yerde toplanacak. Google bu anlamda hizmetlerine yeni bir boyut kazandırmış olacak.
 13. 13. Türkiye Google+ Marka Sayfaları Facebook’un aksine Google+ üzerinde en fazla kitleye ulaşan markaların yer aldığı sağlam bir kaynak bulunmamaktadır. Bu nedenle Socialbakers Türkiye üzerinde yer alan markaları baz alarak yaptığım araştırmada sizlere Google+ üzerinde yer alan Türkiye’deki marka sayfalarını listeleyeceğim. Bu araştırma 12 Kasım 2012 tarihinde yapılmıştır.
 14. 14. Marka Sayfaları / Mecralar / Takipçiler Socialbakers’ın verilerine göre Facebook Türkiye üzerinde yer alan marka sayfalarının Google+ sayfalarında yer alan takipçi sayıları. Marka/Mecra Facebook Google+ Turkcell 2032379 24.649 Avea 1890686 392 Volkswagen Türkiye 1613026 31.427 Nokia Türkiye 1485341 66 Turkish Airlines 1227327 31.368 Garanti Bankası 1151964 105.025 OXXO 1129518 93 Akbank 1125040 480 Nike Football / Turkiye 1112181 - gnctrkcll 1098399 7
 15. 15. Türkiye Google+ Marka Sayfaları Sıralaması Google+ markaları ve takipçi sıralamaları, Listede Socialbakers’da yer almayan ama sağlam bir kitleye sahip markalar da yer almaktadır. (10 Aralık 2012) 1 Garanti Bankası 117.983 15 Istanbul.net 24.669 2 IKSV 109.673 16 Toyota Türkiye 19.932 3 NTV 108.527 17 Harbiyiyorum 15.867 4 Galatasaray 107.971 18 GQ Türkiye 8.590 5 Trendyol 71.843 19 Tatil Sepeti 7.940 6 Altın Portakal 60.075 20 Akbank 517 7 Avon Türkiye 42.091 21 Kaplan University 511 8 Turkish Airlines 40.491 22 Avea 446 9 Volkswagen Türkiye 39.890 23 OXXO 96 10 Renault Türkiye 36.455 24 Nokia Türkiye 81 11 Turkcell 37.421 25 Mitsubishi Motor Tür. 64 12 SETUR 34.583 26 Volkswagen Ticari 42 13 Ülker İçim 26.264 27 PLD Türkiye 37 14 Onur Air 27.048 28 KIA Türkiye 57 Google+ Türkiye‘de kullanıcı sayısı daha fazla olan markalar olabilir!
 16. 16. Google+ Marka Sayfaları: The Bests Google+ üzerinde en etkili markalar ve neden etkili olduklarına bakalım biraz… Türkiye’den ve globalden 3 marka ile ilerleyebiliriz.
 17. 17. Google+ Marka Sayfaları: IKSV IKSV Google+ sayfasında yapılan etkinliklerden, sanatla özdeşleşen isimlerden ve güncel haberlerden derledikleri içerikleri sayfalarında paylaşıyorlar. IKSV Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 18. 18. Google+ Marka Sayfaları: Volkswagen Türkiye Volkswagen Türkiye Google+ sayfasında en son modellerinden, teknolojilerinden ve kullanıcılarının paylaştığı fotoğraflardan derledikleri albümleri, videoları ve içerikleri paylaşıyorlar. Volkswagen Türkiye Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 19. 19. Google+ Marka Sayfaları: Turkish Airlines Turkish Airlines Google+ marka sayfasında paylaştığı içeriklerde yeni kampanyalarından ve yeni eklenen varış noktalarından bahsediyor. Genelde diğer sosyal mecralarla ortak bir strateji kullanıyor. Ayrıca kullanıcıların postların altına düşüncelerini paylaştığını görebiliyoruz. Turkish Airlines Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 20. 20. Google+ Marka Sayfaları: Android Android Google+ marka sayfası üzerinde gerçekleştirilen iletişim çalışmalarında kullanıcılar postların altında birbirleri ile iletişimde bulunuyorlar. Ayrıca Nexus 7 ile ilgili çekimler, bilgiler vs. paylaşarak kullanıcıların dikkatlerini üzerlerine çekiyorlar. Android Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 21. 21. Google+ Marka Sayfaları: Mashable Mashable Google+ marka sayfası üzerinde makalelerini kullanıcıların etkileşime geçeceği bir formda paylaşarak, kullanıcıların hem marka ile hem de birbirleri ile etkileşim halinde olmalarını sağlıyor. Mashable Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 22. 22. Google+ Marka Sayfaları: Google Chrome Google Chrome Google+ sayfası üzerinde son yeniliklerden ve son teknolojik ürünlerinden bahsediyor. Paylaştığı postlar üzerinden soru vs. sormuyor ama #tag kullanımı ile kullanıcıları post paylaşmaya teşvik ediyor. Google Chrome Google+ sayfasına ulaşmak için görsele tıklayınız.
 23. 23. Google+ Marka Sayfaları: Hangouts Google+ Hangouts bir şekilde markalara ap ayrı bir fırsat tanıyor! Markaya gönül veren takipçiler ile yüz yüze iletişime geçebilme. Dijital dünyanın belki de en büyük eksiğinden biri olan yüz-yüze iletişim, Google+ Hangouts ile birlikte markaları yüz-yüze iletişimden bir adım daha öteye taşıyor.
 24. 24. G+ Hangouts: TOYOTA Onair Toyota’nın baş mühendisi Google+ üzerinden yeni FT-Bh concept araçlarını hangouts ile müdavimleri ile birlikte konuştu. Sonuç:  1.6 milyondan fazla yeni takipçi,  700’den fazla üretilen postlar ile; o 20.239 +1, her post için yaklaşık 30 +1 o 4.910 toplam paylaşım, her post için 7 paylaşım o 5.399 yorum, her post için 8
 25. 25. G+ Hangouts: Open Api Ayrıca Google+ Hangouts’ın geliştirilebilir Api’si sayeside markalar kendi ürünlerini takipçilerine daha etkili bir şekilde deneyimleme imkanı sunuyor. Open Api ile bir otomotiv markası araç oluşturucu geliştirip kullanıcıların karşılıklı tamamlamasını sağlayabiliyorken, bir takı firması da takipçilerine koleklsiyonunu deneme ve arkadaşlarına onaylatma fırsatı sunabiliyor. Ayrıca kullanıcının hareketine göre çalışabilen api ile markalar kullanıcıların el- yüz hareketlerini kullanarak deneyimleyebileceği uygulamalar da geliştirebiliyor.
 26. 26. Teşekkürler… Volkan Aytan Digital Marketing & Community Management
 • meaoist

  Apr. 6, 2013
 • cigdemzeytin

  Jan. 14, 2013
 • kaszed

  Dec. 12, 2012

Google+ ve Google+ Marka Sayfalarını anlattığım bu sunumda Türkiye'de Google+ marka sayfaları sıralaması ve Türkiye'den en iyi örnekler yer almaktadır. Sunum ile ilgili düşüncelerinizi vaytan86@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Views

Total views

1,383

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

3

Actions

Downloads

21

Shares

0

Comments

0

Likes

3

×